„Nic nadzwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”.

"Nic nadzwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej".
Sekretarz poetki Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek gościł w Krynicy – Zdroju na zaproszenie Biblioteki Publicznej. Spotkania autorskie zgromadziło wielbicieli twórczości noblistki z 1996 roku.
 
Michał Rusinek (ur. 1972 r) jest literaturoznawcą, tłumaczem, pisarzem oraz autorem książek dla dzieci. Sekretarzem Wisławy Szymborskiej został wkrótce po otrzymaniu przez nią Nagrody Nobla i był nim aż do śmierci poetki w 2012 roku. Jest autorem publikacji opowiadającej o noblistce. Z wielkim taktem i subtelnością opisał spotkania z tą niezwykłą osobowością w książce „Nic nadzwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”.
   Podczas spotkania w Krynicy Michał Rusinek opowiadał o Wisławie Szymborskiej, czym i na czym pisała wiersze? A pisała najtańszym długopisem i na wszystkim, oszczędzając każdy skrawek. Na niewykorzystanych kartkach, kartonikach z rajstop. Trudno to dzisiaj wytłumaczyć. Pisała cały czas.
   Czytelnicy dowiedzieli się również, że nie lubiła wyjeżdżać z domu. Jeśli już wyjechała to do Lubomierza lub Zakopanego. Dwa razy w roku. Tam jej się świetnie tworzyło. Michał Rusinek poruszył jeszcze wiele innych ciekawych wątków z życia noblistki.
    „Najlepiej w życiu ma twój kot” jest zbiorem listów między nią a prozaikiem Kornelem Filipowiczem, z którym była związana. Korespondowali ze sobą, pisząc listy…dwa razy. Spotkanie autorskie zorganizowano w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

(MK). fot. aut.
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica