Adam Mickiewicz & dziewczyna z kwiatami.

Adam Mickiewicz & dziewczyna z kwiatami.
Jednym z pomników wybitnych postaci jest popiersie Adama Mickiewicza. Obok niego, w stroju ludowym stoi dziewczyna z naręczem kwiatów. Niektóre źródła podają, że jest to Maria Wereszczakówna, młodzieńcza miłość poety.

Jednak bardziej prawdopodobne wydaje się, iż Adamowi Mickiewiczowi towarzyszy Zosia z poematu „Pan Tadeusz”. Pod popiersiem widnieje napis zaczerpnięty z Epilogu tegoż dwunastozgłoskowca, a mianowicie:
„ Droższy niż laur Kapitolu.  Wianek rękami wieśniaczki osnuty.  Z modrych bławatków i zielonej ruty”.
    Wzniesienie pomnika na Deptaku, u stóp Góry Parkowej w miejscu, gdzie w XIX wieku odbywały się uroczystości patriotyczne, było pomysłem Edwarda Odyńca, ostatniego żyjącego przyjaciela poety. Przyjeżdżał on do Krynicy i podczas pobytu w sierpniu 1883 roku wystąpił z takim projektem. Pomnik powstał w 1906 roku, a jego autorem był Antoni Sulima Popiel(1865 – 1910), absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, wybitny polski rzeźbiarz. Terenem jego artystycznej działalności był głównie Lwów, gdzie wykonał posąg Justitia do westybulu Pałacu Sprawiedliwości, pomnik Mickiewicza oraz rzeźby dla Teatru Wielkiego.

(MK) fot. aut.


Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica