ComfortRent Wywiad tylko w MTV24.TV: Małżeństwo zabija brak konstruktywnej rozmowy

ComfortRent  Wywiad tylko w MTV24.TV: Małżeństwo zabija brak konstruktywnej rozmowy

Małżeństwo zabija brak konstruktywnej rozmowy  rozmowa specjalnie dla MTV24.TV

- Co roku GUS prowadzi badania statystyczne dotyczące spraw o rozwód i separację. Wśród przyczyn rozstań ludzie wymieniają: nieporozumienia na tle finansowym, alkoholizm, zdradę, przemoc, naganny stosunek to rodziny współmałżonka, niezgodność charakterów. A tak naprawdę – moim zdaniem – małżeństwo zabija brak konstruktywnej rozmowy, brak bliskości, które warunkują budowanie przyjaznych relacji.– mówi w rozmowie z MTV24.TV Joanna Hetman-Krajewska, autorka książki „Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny”.


Skąd pomysł na napisanie przez prawnika poradnika o rozwodzie i separacji dla nieprawników?
Od lat zauważam, że osoby trafiające do mnie w sprawach rodzinnych mają nabite głowy wieloma niedorzecznymi, nieprzystającymi do rzeczywistości, a często szkodliwymi informacjami. Z reguły źródłem takich informacji jest internet albo opowieści znajomych. I tak rodzą się mity narastają wokół rozwodów. Postanowiłam już kilka lat temu, że rozprawię się z tymi mitami i napiszę książkę, która w przystępny i rzetelny sposób wyjaśni zwykłym ludziom rozwodowe zawiłości.

Czy łatwo opisywać zagadnienia prawne osobom, które nie są w tzw. temacie? Nie znają terminologii, zawiłości związanych z przepisami prawnymi. Co sprawiało pani najwięcej trudności przy pisaniu książki?

Pewnie prawnikowi nie jest łatwo upraszczać język wypowiedzi, bo wtedy wytraca się czasami niuanse danej regulacji prawnej. Ale, jak się okazuje, możliwe jest opisanie zagadnień prawnych w taki sposób, by zrozumiał to zwykły zjadacz książek. Chyba to właśnie było dla mnie najtrudniejsze przy pisaniu poradnika, bo jednak na co dzień w mojej praktyce zawodowej posługuję się językiem stricte prawniczym

W książce poza pani poradami pojawiają się rozmowy i wskazówki od psychologów, mediatorów, seksuologa, a nawet detektywa. Jak udało się pani namówić ich do współpracy i co w książce o rozwodzie mówi detektyw, postać dla nas niezwykle intrygująca?

Bardzo cieszę się, że te mądre osoby, z którymi na co dzień mam przyjemność współpracować i za których rzetelność mogę ręczyć, zgodziły się na udzielenie wywiadów do książki. Dla mnie samej to był bardzo wartościowy etap pisania poradnika – pogłębione rozmowy ze specjalistami, z których każdy rzuca inne światło na problematykę kryzysów małżeńskich i rozwodów. Detektywi często są „uczestnikami” konfliktów okołorozwodowych, głównie wtedy, gdy mamy do czynienia ze zdradą. Zadaniem detektywa jest zebranie niezbitych dowodów na nielojalność współmałżonka – są to zdjęcia, opis ustaleń wynikających z obserwacji. Często też detektyw prowadzący obserwację niewiernego jest powoływany w procesie na świadka. I często ma sporo do powiedzenia…

Co jest najczęstszą przyczyną rozwodów w Polsce?
Co roku GUS prowadzi badania statystyczne dotyczące spraw o rozwód i separację. Wśród przyczyn rozstań ludzie wymieniają: nieporozumienia na tle finansowym, alkoholizm, zdradę, przemoc, naganny stosunek to rodziny współmałżonka, niezgodność charakterów. A tak naprawdę – moim zdaniem – małżeństwo zabija brak konstruktywnej rozmowy, brak bliskości, które warunkują budowanie przyjaznych relacji.

W rozmowie dla „Law Business Quality” powiedziała pani, że rozwód nie oznacza końca świata. Jest pani zdania, że może być początkiem naszego rozwoju i pięknych zmian w życiu. Na lepsze. Takie podejście do tematu to dziś rzadkość...

Pewnie tak. Ludzie często wolą narzekać, a jak jeszcze mają na kogo, zamiast popatrzeć na siebie i coś zmienić, to chętnie utkną w takim zgniłym grajdołku na lata. Małżeństwo, które nie przetrwało próby czasu, małżonek, który pasożytował, zdradził, nie był skłonny do pomocy – jakie to daje poczucie moralnej wyższości, które przykrywa nasze własne problemy. Bo przecież prawie nigdy nie jest tak, że tylko jedna osoba ewidentnie ponosi winę za rozpad rodziny. Z reguły każda ze stron wrzuca kamyki na ten stosik aż dochodzi do pogrzebania relacji i do rozwodu. A dla własnego komfortu psychicznego, odnalezienia wewnętrznej ciszy warto złapać dystans do tych problemów, spojrzeć na siebie ze zdrowym rozsądkiem i empatią. Ze zdrowym rozsądkiem w tym sensie, żeby patrzeć na siebie jak na człowieka, który ma prawo do słabości, ma obszary dalekie od doskonałości. Natomiast z empatią w tym sensie, że każdy z nas w tej całości, jaką reprezentujemy, zasługuje na współczucie, życzliwość. Jestem przekonana, że każdy trudny rozdział w życiu ma jakiś sens, a tym sensem jest kopniak, jaki w takiej sytuacji dostajemy do rozwoju. Jeżeli tak to postrzegamy, to bardzo mądrze. Jeżeli nie, jeżeli tkwimy w poczuciu skrzywdzenia, rozżalenia, to widocznie ta lekcja była zbyt delikatna, kolejna może być bardziej wyrazista.

Jak się rozstać z klasą?

Przede wszystkim do tanga trzeba dwojga. Nie będzie ugodowego rozwodu bez dwóch stron chcących konstruktywnie rozwiązać konflikt. Konstruktywnie to z poszanowaniem potrzeb każdego z nich, a także, czy może przede wszystkim, potrzeb ich dzieci. Rozwieść się z klasą to wyraz dojrzałości rozstających się małżonków. Często wymaga to ciężkiej pracy – nad sobą przede wszystkim, by potrzeba odwetu, uraza, a często cały wagon uraz, nie przysłaniały nam konstruktywnego rozwiązania. Nie mam wątpliwości co do tego, że żądza walki to nie tylko sianie destrukcji wokół, ale również autodestrukcja wobec samego siebie.

Do kogo kieruje pani swoją książkę? Kto powinien po nią sięgnąć?


Książka jest przeznaczona dla wszystkich osób w kryzysie małżeńskim – zarówno dla tych, które są już zdecydowane na rozwód, jak i tych, które wahają się jak pokierować swoim życiem. Myślę, że ta książka może być pomocna w podjęciu tej trudnej życiowej decyzji. Poradnik będzie też przydatny dla specjalistów pracujących z osobami z problemami rodzinnymi –mediatorów, psychologów, psychoterapeutów, pracowników socjalnych etc. Myślę, że przystępny przekaz, przeplatany przykładami wziętymi z życia, a i anegdotami dotyczącymi rozwodów, sprawią, że książka nie będzie bardzo ciężką lekturą. Choć dotyka trudnego obszaru, to pewne.

Gdzie można zakupić poradnik?
Najprościej kupić poradnik w księgarni internetowej wydawnictwa – www.profinfo.pl. Książka jest też dostępna w innych księgarniach wysyłkowych, m.in. na empik.com, a także w wybranych księgarniach stacjonarnych w Polsce, m.in. w sieci Świat Książki.

Rozmawiał: Mirosław Więc
Opracował : MTV24.TV (2020)
Współpraca : COMFORTOWA JESIEŃ 2020 telewizji MTV24.TV  ComfortRent - www.comfortrent.com.pl


Autor: ik. tv

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica