Koncert Galowy XXII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”

Koncert Galowy XXII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego "Świat pod Kyczerą"
Minął rok, po raz kolejny zawitał do Krynicy koncert galowy XXII Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”. Tradycyjnie już prezentowane były kultury świata. Chociaż w tym roku trochę inaczej.

23 lata temu narodził się Festiwal „Europa Bez Granic”. Jego pomysłodawcą byli Łemkowie z Legnicy, którzy postanowili prezentować kulturę, folklor podobnych do Łemkowskiej grup narodowościowych, etnicznych z różnych części Europy. Na pierwszej edycji festiwalu gościli między innymi Węgrzy, z Rumunii, Baskowie z Hiszpanii, Serbowie Łużyccy, z Niemiec, Polacy z Czech i Litwy, Rusini. Przez kolejne dwa lata, przez kolejne dwie edycje ten festiwal miał taką regułę.

Gdy w 2000 roku rolę głównego gospodarza, organizatora przejął Zespół „Kyczera”, zaczął tą regułę rozszerzać, zaczął zapraszać grupy ze świata. I tak się składa, że w tym roku jest to XX edycja festiwalu organizowanego przez „Kyczerę”. Postanowili w tym roku jakby przypomnieć te pierwsze edycje festiwalu gdy zapraszali zespoły mniejszości, grupy etniczne z europy, i w tym roku właśnie ten koloryt europejski prezentowali.

Reprezentują również folklor huculski, Basków. Festiwal trwa w sumie kilkanaście dni, w tym roku rekordowo długo bo 17 dni. Zaprezentowali się Rusinii ze Słowacji, przedstawiciele Serbii. Po raz pierwszy goszczą artyści z Albanii, jest to też wydarzenie bardzo duże gdyż zespoły z Albanii bardzo rzadko docierają na festiwale do Polski.

Podczas poprzednich dni festiwalowych były także grupy z Mołdawii, byli goście z Boliwii, niestety musieli już wrócić do swojego kraju. Prezentowała się także grupa Węgrów, z Rumunii, więc było bardzo kolorowo, barwnie.

Jeżeli ktoś nie zdążył przyjść do Krynicy to 12 lipca zapraszamy do Sękowej koło Gorlic, 13 lipca jesteśmy w Łupkowie woj. Podkarpackie i kończymy tegoroczny festiwal 14 lipca, w niedziele, tradycyjnie już w niedalekim Kurovie na Słowacji gdzie rolę gospodarza przejmuje zespół Kurovczan. Tam zaprezentuje się kilka grup właśnie ze Słowacji także z Węgier. Warto przyjść. W Kurowie dodatkowo będą prezentacje rzemiosła i to co turyści lubią najbardziej, kuchnia i degustacja potraw ale także trunków, a jakich to najlepiej samemu się przekonać odwiedzając Kurov 14 lipca” - powiedział Jerzy Starzyński Dyrektor Festiwalu.

Andrzej Gulewicz  MTV24
Fot.aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica