Nowy Sącz. Inspiracje – Dziedzictwo. Zakończył się I Kongres Kultury Regionów.

Nowy Sącz. Inspiracje – Dziedzictwo. Zakończył się I Kongres Kultury Regionów.
Wczoraj, 24 września zakończył się I Kongres Kultury Regionów z udziałem ponad 300 uczestników z całej Polski. Podczas trzech dni miłośnicy, znawcy i twórcy kultury regionalnej poruszali ważne dla nich kwestie.

Wystąpienia opiekunów naukowych paneli tematycznych, podczas sesji plenarnej podsumowującej, zakończyły trzydniowy I Kongres Kultury Regionów Inspiracje – Dziedzictwo w nowosądeckim MCK „Sokół”. - "Niewątpliwie Kongres kończy się ogromnym sukcesem" – podsumował Leszek Zegzda Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. - "Zaangażowanie wszystkich jego uczestników, mające swoją praprzyczynę we wzruszających wydarzeniach towarzyszących takich, ,jak koncert „Karpacka pieśń trombity”, czy widowisko „My, Małopolanie”, było wyczuwalne”.
     Prof. Józef Kąś z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego podkreślił, że bogactwo Małopolski tworzą ludzie zaangażowani w działalność regionalną. – To rękojmia, że kultura żyje. Mamy się czym delektować, mamy co opisywać – mówił. Autor „Ilustrowanego leksykonu gwary i kultury podhalańskiej” ubolewał nad zanikaniem gwary w języku codziennym. - "Muzyka regionalna się rozwija, zespoły taneczne się rozwijają, ale gwara ginie. Dbajmy o gwarę".
    Główny trzon Kongresu tworzyły debaty grup tematycznych, koncentrujące się wokół zagadnień związanych z dziedzictwem rozumianym jako tożsamość, przedmiot ochrony i reinterpretacji oraz potencjał. Wskazano na konieczność wsparcia dziedzictwa kulturowego i potrzebę „instytucjonalnej opieki”. Podkreślano, że profesjonalnie prowadzona dokumentacja i archiwizacja materiałów związanych z ochroną spuścizny niematerialnej jest podstawą wszelkich działań w zakresie kultury regionalnej. Pomocny mógłby być, prowadzony w formie elektronicznej, zbiór dokumentów zawierający. - "Kongres jest dla nas zarówno szansą, jak i ostatnią deską ratunku, aby głośno krzyknąć: Jest kultura ludowa. Kultura regionów, naszych regionów" – akcentował Bartłomiej Koszarek, dyrektor bukowiańskiego Domu Ludowego.
   Na zakończenie podziękowano dyr. Antoniemu Malczakowi i Małgorzacie Kalarus oraz pracownikom Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” za zaangażowanie w realizację I Kongresu Regionów.

oprac. MK fot. Województwo Małopolskie.

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: informacja prasowa Województwa Małopolskiego.

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica