Stojąc przed prawdą i sobą. Spotkanie z piwniczańską poetką.

Stojąc przed  prawdą i sobą. Spotkanie z piwniczańską poetką.
„Stojąc przed  prawdą i sobą”. Wiersz Stanisławy Widomskiej z tomiku poetyckiego „Dojrzewanie lata” stał się tytułem spotkania autorskiego, na które miłośników poezji zaprosiło Stowarzyszenie Twórców Galeria Pod Kasztanem. Piwniczańska poetka gościła w Krynicy 10 grudnia. 

Stanisława Widomska urodziła się w 1974 roku w Krynicy - Zdroju. Poetka, pisze również prozą. Debiutowała w „Głosie Sądeckim” w 1990 r. Wiersze i opowiadania publikowała w różnych czasopismach, m.in. w „Almanachu Sądeckim”, a także w licznych antologiach. Należy do Grupy Literackiej „Sądecczyzna”.- „Wiersze Stasi są wielobarwne w nastroju, bo obok kolorów pastelowych, złotych pojawia się też w nich szarość, a nawet czerń. Są uśmiechnięte, pełne ewangelicznej cnoty, takie proste. I są zamyślone, poszukujące słów i rzeczy - takie nastrojowe. Utwory fascynujące czytelnika melodią wewnętrzną i rytmem. Ale są i utwory króciutkie. Dla mnie jest to swoista liryka modlitwy. Autorka nie posługuje się ogólnikami, lecz wskazuje na konkretne sytuacje liryczne. Buduje krajobraz wewnętrzy i zewnętrzny za pomocą oryginalnych metafor. - wyjaśniała prowadząca spotkanie, poetka Wanda Łomnicka - Dulak.
  Stanisława Widomska jest mamą trzech utalentowanych synów. Potrafi napisać wiersze dla dzieci, młodzieży i starszych odbiorców. Jej twórczość cechuje różnorodność tematyczna - od kobiecych po ogólnoludzkie. Napisała wiersz „Portret mężczyzny” i „Portret kobiety” (bez tytułu) - „Synowie zafundowali mi dwa koty, które okazały się później kotkami. Biegałam między kuwetami, a drącymi się kotami - tak powstał ten wiersz. - wyznała poetka. 
    W momencie napisania wiersza i wypuszczenia go spod skrzydeł piszącego, to poeta obdziela czytającego swoją cząstką świata. Odbiór staje się niekontrolowany. Ilu jest czytelników, tyle zaczyna się tworzyć światów poetyckich.  Stanisława Widomska wydała tomiki wierszy: „W zakątku nieba” (Kraków 1998), „Pejzaż dźwięków” (Nowy Sącz 2002), „Nim zedrę zasłonę” (Piwniczna – Zdrój 2008) oraz „Dojrzewanie lata” (Kraków 2011).

MK
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica