W Tłusty Czwartek zjadamy prawie 100 milionów pączków.

W Tłusty Czwartek zjadamy prawie 100 milionów pączków.
Dziś, (8 lutego) Tłusty Czwartek. Przeciętny Polak zjada 2,5 pączka, a więc konsumujemy ich prawie 100 milionów. Cukiernie przeżywają oblężenie!

Zwyczaj Tłustego Czwartku korzeniami sięga starożytności, gdzie był dniem świętowania odejście zimy i nadejście wiosny. Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, piciu wina, a zagryzkę stanowiły jedynie pączki. Nie były to jednak takie ciastka, jakie znamy dziś. Były one przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną. Do Polski zwyczaj jedzenia słodkich pączków z małym ukrytym orzeszkiem w środku zawitał ok. XVI wieku. Ten kto trafił na taki szczęśliwy pączek miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. Specyficznie obchodzono Tłusty Czwartek w Małopolsce, gdzie nazywany był Combrowym Czwartkiem.
    Jak głosi legenda wziął on nazwę od nazwiska żyjącego w XVII wieku złego krakowskiego burmistrza Combra, surowego dla kobiet handlujących na krakowskim rynku. Według legendy zmarł właśnie w Tłusty Czwartek, dlatego w każdą rocznicę śmierci przekupki urządzały huczną zabawę i tańce.
    Dziś pączek jest jednym z tradycyjnych polskich ciast. Ten idealny jest lekko zapadnięty i ma jasną obwódkę dookoła. Świadczy to o tym, że wypiekany był na świeżym oleju. W Tłusty Czwartek chyba nikt nie liczy kalorii i każdy skusi się choć na jednego pączka. Najpopularniejsze potrawy to także faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami.

(MK)
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: własne, wiki

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica