DOBRE BO ZDROWE MTV24.TV : Lekko na wiosnę, czyli amarantus zamiast pszenicy

DOBRE BO ZDROWE MTV24.TV : Lekko na wiosnę, czyli amarantus zamiast pszenicy
Catering Premium KILOKALORIA (Kraków) zaprasza na spotkanie z "Dobre Bo Zdrowe" , dziś już zaglądamy jak zdrowo się odżywiać na nadchodzące wiosenne miesiące . www.kilokaloriacatering.pl  & www.mtv24.tv  

Lekko na wiosnę, czyli amarantus zamiast pszenicy

Zawiera mnóstwo witamin i jest naturalnym źródłem białka. Ma spore ilości wapnia, fosforu, potasu i magnezu. Dba o dostarczanie naszemu organizmowi niezbędnych kwasów. Niebezpodstawnie zalicza się go do grupy "superżywności". O czym mowa? O amarantusie, znanym od prawieków, choć określanym jako "zboże XXI wieku".


Amarantus, znany także pod nazwą szarłat, to prastara roślina o rodowodzie sięgającym 5 tysięcy lat wstecz. Mówi się o nim również jako o Ziarnie Inków, a nawet o Złocie Inków. Przez społeczności Inków, Majów i Azteków był postrzegany nie tylko jako główny składnik pożywienia, lecz także odgrywał ważną rolę w ceremoniale religijnym. Dziś amarantus ponownie cieszy się dużą popularnością w Ameryce Południowej, Azji i Afryce. O jego prozdrowotnych właściwościach coraz częściej słychać też na naszym kontynencie.

Amarantus zamiast pszenicy?
Zmodyfikowana pszenica niekoniecznie służy zdrowiu. Amarantus jest odpowiedni dla osób z celiakią lub nietolerancją glutenu. Naturalnie bezglutenowe, bogate w białko o wysokiej wartości odżywczej i nienasycone kwasy tłuszczowe ziarna amarantusa stanowią bardzo dobrą alternatywę dla tradycyjnych zbóż – zawarte w nich białko przewyższa jakością nie tylko to z pszenicy, jęczmienia i kukurydzy, lecz także ma więcej wartości niż białko z mleka. Wartość białka podnoszą występujące w jego łańcuchu niezwykle cenne aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Ich źródłem są szczególnie produkty pochodzenia zwierzęcego, dlatego o ziarnach amarantusa nie powinni zapominać głównie wegetarianie i weganie.

Superżywność?
Szarłat jest naturalnym źródłem błonnika, cennych składników mineralnych (m.in. wapnia, fosforu, potasu i magnezu), witamin (przede wszystkim C, A, E i B6), kwasu pantotenowego i foliowego. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, nasiona amarantusa zaliczane są do grupy "superżywności" ("superfoods"). Mają działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe oraz pomagają w walce z cukrzycą, chorobami układu nerwowego i kostnego, dlatego wchodzą w skład żywności funkcjonalnej. Najczęściej ziarna amarantusa można spotkać w formie surowych nasion, które należy ugotować do miękkości. Ponadto, często spotykaną formą jest popping, czyli ekspandowane ziarna. Szarłat jest spotykany również w formie płatków jako dodatek do potraw gotowanych i duszonych. Jest świetną alternatywą dla tradycyjnej owsianki, zwłaszcza w połączeniu z marmoladą i orzechami.

Dostępne w ofercie Sante nasiona Amarantus Bio, umieszczone w kategorii "Skarbów Ziemi", zdecydowanie urozmaicą smak sałatek, ciast i wypieków. Między głównymi posiłkami, ciekawą przekąską mogą być także Wafle Ryżowe z Amarantusem – niewiele podobnych produktów jest w stanie dostarczyć aż tylu pożądanych składników odżywczych, jak i być jednocześnie substytutem dla tradycyjnej kromki chleba pszennego. Amarantus może stanowić naturalne uzupełnienie codziennej, odpowiednio zbilansowanej diety. Może zbliżająca się wiosną jest dobrym momentem na to, by zadbać o siebie bardziej niż dotychczas?

Ze względu na wyjątkowe właściwości, szarłat, mimo że jego historia sięga bardzo odległych czasów, wciąż jest rośliną przyszłości – "zbożem XXI wieku", a więc jednym z najbardziej pożądanych produktów spożywczych, który powinien na stałe wejść do jadłospisu każdego z nas.

Opracował: MTV24.TV (2021)
Współpraca Ilona Adamska (I.D.Media)

CATERING PREMIUM KILOKALORIA (KRAKÓW) zaprasza na "DOBRE BO ZDROWE" w telewizji MTV24.TV -  www.kilokaloriacatering .pl   & www.mtv24.tv 
Autor: ik. tv

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica