DOBRE BO ZDROWE / SMACZNEGO: Flaki, tradycyjna zupa Polska i nie tylko.

DOBRE BO ZDROWE / SMACZNEGO: Flaki, tradycyjna zupa Polska i nie tylko.
Catering Premium KILOKALORIA (Kraków) https://www.facebook.com/kilokaloria  prezentuje dla widzów MTV24.TV "DOBRE BO ZDROWE" przy współpracy z blogiem kulinarnym GASTRO "SIM LOCK". Życzymy SMACZNEGO! https://www.facebook.com/Gastro-sim-lock-101350145308660 

Flaki, tradycyjna zupa Polska i nie tylko.

Flaki wołowe, lub wieprzowe to zupa, którą się kocha lub nienawidzi. Zupa, która jest obowiązkowym daniem w restauracjach i barach przydrożnych, gdzie zatrzymują się zawodowi kierowcy. Danie, o którym wzmianki w kronikach historycznych pojawiają się od XlV w. Król Władysław Jagieło zajadał się tym specjałem i nie jest powiedziane, że posilał się nią przed Wielką Bitwą pod Grunwaldem. Tym bardziej Flaki zasługują na pochyleniem się nad tym przepisem i zachowując jego narodowy charakter sprawić, żeby stał się daniem dla osób o prozdrowotnych nawykach żywieniowych. Tradycyjnie do flaków dokłada się kawałek mięsa, boczku wędzonego lub pulpetów z łoju wołowego i szpiku kostnego. Flaki, to jedna z bardziej dietetycznych zup, bogata w witaminy B1, B2, B3, B6, E, K oraz w potas, fosfor, magnes, wapń, sód, żelazo, cynk i w to na czym nam najbardziej zależy, BIAŁKO, ponieważ ponad 40% jest w nich zawartości.
A teraz podzielę się moim podejściem do przepisu na tą szlachetną zupę.
Kilogram kupnych obgotowanych (to nie znaczy ugotowanych) flaków wkładamy do trzylitrowego garnka i zalewamy około dwoma litrami wody. Doprowadzamy do zagotowania i utrzymujemy stan wrzenia przez około pięciu, ośmiu minut i następnie odlewamy pierwszy wywar wody przepłukując bieżącą wodą całą zawartość flaków. Następnie wkładamy do garnka przepłukane flaki, trzy średnie pietruszki, seler, por, 4 marchwie. Dodajemy trzy lub cztery liście laurowe, parę kulek ziela angielskiego i kilkanaście ziarenek czarnego pieprzu i solimy.
Zalewamy wodą do przykrycia zawartości garnka. Doprowadzamy do wrzenia, a następnie zmniejszamy moc grzania, aby podtrzymać lekkie bulgotanie wywaru.
Gotujemy wszystko razem do momentu, aż włoszczyzna będzie lekko miękka. Wtedy wyciągamy wszystkie warzywa z zupy odkładamy do ostygnięcia.
Flaki potrzebują swojego czasu, aby zmiękły, ale ja w między czasie zaczynam do kładąc przypraw, które zaczną kształtować smak naszych flaczków.
Ja dołożyłem do wywaru jedną papryczkę chili, ponieważ flaki są jedną z ostrzejszych zup w polskiej kuchni. Wsypałem pokaźną szczyptę świeżo zmielonego czarnego pieprzu i taką samą ilość roztartej w moździerzu kolendry. Kolejnymi składnikami są, majeranek, dwie łyżki na pierwszy wsad (na końcu sprawdzam czy smak nam odpowiada, jeśli smak nie spełnia naszych oczekiwań to możemy jeszcze kolejną porcję dosypać. Kolejnym bardzo ważnym składnikiem jest papryka słodka i wędzona (papryka wędzona znakomicie zastępuje posmak mięsa wędzonego, a nie podnosi wartości kalorycznej posiłku)
Końcowy smak dopasowujemy pod własne gusta kulinarne regulując ilością soli i świeżo mielonym pieprzem.
Podajemy gorącą z pieczywem najlepiej żytnim na zakwasie.

Opracował: MTV24.TV (2021)  www.mtv24.tv
Współpraca: GASTRO "SIM LOCK" -  https://www.facebook.com/Gastro-sim-lock-101350145308660 

Catering Premium KILOKALORIA (Kraków) zaprasza na "DOBRE BO ZDROWE / SMACZNEGO "MTV24.TV https://www.facebook.com/kilokaloria 
Autor: ik. tv

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica