MUSZYNA NA ZIMĘ - DOBRE BO ZDROWE : Pijalnia "Milusia"

MUSZYNA NA ZIMĘ - DOBRE BO ZDROWE : Pijalnia "Milusia"
"Muzyczna Zima 2019' , przypominamy o trwającym konkursie przygotowanym przez Fonomedia Group i Urząd Miasta MUSZYNA ( Perła zimowego wypoczynku ) . Zapraszamy do odwiedzenia tej urokliwej miejscowości , korzystania z dobrodziejstw źródlanych wód , wspaniałego powietrza i bazy noclegowej przygotowanej dla każdego.

Będąc w Muszynie nie zapominajmy o Pijalni Wody Mineralnej " MILUSIA"


Naturalna woda mineralna „Milusia” udostępniona jest do spożycia w odległości 150 m od muszyńskiego rynku, przy ulicy Piłsudskiego 23, w budynku pijalni. Ujęcie Milusia zostało utworzone w 1935 r. w centralnej części miasta, z inicjatywy inż. Józefa Krówczyńskiego, który następnie wybudował w sąsiedztwie nowoczesne łazienki do kąpieli mineralnych (obecnie budynek prokuratury, w którym mieści się również pijalnia Milusia). Ujęcie zapewniało wówczas surowiec leczniczy do kąpieli i kuracji pitnej. Odwiert nosi swoją nazwę od imienia Mili Lachowej, z pochodzenia Jugosłowianki, żony ówczesnego starosty nowosądeckiego, doktora Macieja Lacha. Woda doprowadzona jest do pijalni z otworu o głębokości 171 m, powstałego w 1938 r. i jest w 0,60% szczawą wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniową (HCO3-Mg-Na-Ca). Zasoby eksploatacyjne tego ujęcia wynoszą: 0,9 m3/h.

„Milusia” jest wodą leczniczą szczególnie wskazaną przy następujących schorzeniach: choroby reumatologiczne, choroby dolnych dróg oddechowych, choroby układu trawienia, otyłość, osteoporoza, choroby nerek i dróg moczowych.

Budynek na parterze z dogodnym wjazdem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
Korzystanie: ogólnodostępne, bezpłatne w godzinach otwarcia
Godziny otwarcia: wtorki, czwartki, piątki, soboty i niedziele w godz. 9.00 – 17.00.
Telefon: +48 18 534 91 07
e-mail: pitmilusia@muszyna.pl


Przypominamy pytania konkursowe w ramach "Muzycznej Zimy 2019" MTV24.TV i Ogólnopolskiego Portalu Planeta Kobiet.

Do zdobycia zestawy zimowych upominków od perły zimowego wypoczynku - Muszyny (www.muszyna.pl).

Odpowiedzi wysyłamy na adres: malopolskietv@interia.pl do dnia 15 stycznia 2019 r.

Pytania konkursowe:

Pytanie 1

Miejscowa ludność powiada, że w tym miejscu można usłyszeć i poczuć „oddech diabła”. Bulgotka i Dychawka to nazwy źródełek jednego z wyjątkowych pomników przyrody na terenie gminie Muszyna. Jak nazywa się ta jedna z największych tego typu atrakcji w Europie?

Pytanie 2

Dawniej ziemie Muszyny należały do biskupów krakowski. Tereny te dysponowały własną administracją, sądownictwem i wojskiem. Jakie miano nosiły włości istniejące od XIII do XVIII wieku?

Pytanie 3

Proszę wymienić przykładowe dwa schorzenia leczone w uzdrowisku Muszyna-Złockie.

Pytanie 4

Od wieków nad Muszyną góruje zamek, który niegdyś strzegł granic. Jego ruiny można zwiedzać o każdej porze roku. Z którego wieku pochodzi budowla, która powstała za czasów panowania Kazimierza Wielkiego.

Pytanie 5

Oprócz tradycyjnych zimowych form wypoczynku jak narty, snowboard, łyżwy, kuligi, spacery w rakietach śnieżnych i przejażdżki skuterami śnieżnymi w Muszynie można także pojeździć na specjalnych sankach po największej w Europie Ślizgostradzie. Gdzie się ona dokładnie znajduje?


Opracował : Fonomedia  Group  dla  MTV24.TV
Współpraca : Urząd  Miasta MUSZYNA  ( www.muszyna.pl )
Materiał  z www.muszyna.pl Autor: ik. tv

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica