Ada Sari u Krzysztofa Pendereckiego

Ada Sari u Krzysztofa Pendereckiego
Wzruszenie i jeszcze raz wzruszenie, i to do łez, takie emocje towarzyszyły koncertowi inaugurującemu XX Międzynarodowy Festiwal i XVIII Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Wieczór dedykowany był prof. Helenie Łazarskiej.

Inauguracja festiwalu, która odbyła się w sobotę 27 kwietnia 2019, i to po raz pierwszy poza Nowym Sączem, ściągnęła do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach tłumy słuchaczy. José Cura, światowej sławy śpiewak i dyrygent brawurowo, poprowadził koncertowe wykonanie opery „Suor Angelica” Giacomo Pucciniego. Ta rzadko wykonywana jednoaktówka została przedstawiona w sposób mistrzowski, z niezwykłą precyzją stopniowania napięcia. Odtwórczyni tytułowej roli Adriana Ferfecka poruszyła publiczność przepięknym głosem i grą aktorską, a jej duet z doskonałą Małgorzatą Walewską, która wcieliła się w postać Księżnej, był przejmujący. Trudno się dziwić, że publiczność zgotowała wykonawcom długą owację na stojąco. Artystów oklaskiwali także Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.

Pomysł na ten koncert był szalenie interesujący: z okazji jubileuszowej edycji festiwalu na estradzie pojawiły się laureatki minionych konkursów Ady Sari. I tak obok odtwórczyni tytułowej partii, która zdobyła II nagrodę cztery lata temu, wystąpiły m.in.: Anna Lubańska, Kinga Borowska, Agata Szmidt, Sylwia Olszyńska, Monika Buczkowska, Hanna Okońska i Jadwiga Postrożna. Solistkom towarzyszyła Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór PR i Camerata Silesia. José Cura „udramatyzował” to koncertowe wykonanie, umieszczając część orkiestry i chór w różnych przestrzeniach sali i dodając ruch śpiewakom; a do tego dyrygował pod śpiewaczki, „oddychając” razem z nimi. Także i dlatego to wykonanie okazało się tak wstrząsające.

Wieczór dopełniła prezentacja poematu symfonicznego “Anhelli” Ludomira Różyckiego. Wybór dzieła Różyckiego nie był przypadkowy. Warto pamiętać, że - pisząc jednoaktową operę „Suor Angelica” - Puccini inspirował się aktem klasztornym z opery „Eros i Psyche” Różyckiego. Publiczność koncertowa miała też okazję obejrzeć film, w którym twórcy festiwalu i konkursu: prof. Helena Łazarska, dyrektor artystyczna do 2014 roku i Antoni Malczak dyrektor festiwalu, opowiadali o początkach sądeckiej imprezy. W dokumencie, przygotowanym przez Pracownię Audiowizualną MCK SOKÓŁ, nie zabrakło też wypowiedzi Małgorzaty Walewskiej, obecnej dyrektor artystycznej, która swoim nazwiskiem sygnuje już trzecią edycję festiwalu i konkursu.

Jeszcze emocje po wczorajszym koncercie nie opadły a już dziś rano (niedziela, 28 kwietnia) rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. Pierwsza na scenie stanęła – co wynikało z losowania – Jin Yuhan, 23-letnia sopranistka z Chin.

Studiuję w Odessie. Nie wiedziałam, że taki konkurs istnieje, ale moja akompaniatorka znalazła informacje na ten temat w internecie i zachęciła mnie. Postanowiłam spróbować – mówiła zaraz po zejściu ze sceny Jin Yuhan, która wykonała arię Musetty z II aktu „La Boheme” Pucciniego oraz „Als Luise die Briefe” Mozarta. – Scena jest piękna, choć trudno jest mi określić, jak wypadłam. Jestem dobrej myśli – dodała.

Przypomnijmy, że do I etapu zakwalifikowało się 80 artystów z 13 krajów, takich jak Polska, Austria, Brazylia, Chiny, Gruzja, Holandia, Irlandia, Izrael, Rosja, Rumunia, Słowacja, Ukraina i Włochy. Młodzi artyści, których ocenia międzynarodowe jury złożone z dyrektorów obsadowych teatrów europejskich oraz przedstawicieli agencji, pracujące pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej, w pierwszym etapie wykonują dwa z trzech przygotowanych utworów, których czas trwania w sumie nie przekracza 10 minut.

Jutro (poniedziałek, 29 kwietnia) odbędzie się druga część przesłuchań I etapu, a wieczorem jury wyda swój pierwszy werdykt i dowiemy się, kto będzie śpiewał w II etapie konkursu.

Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz biuro prasowe festiwalu
Foto: Piotr Droździk
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica