Dwa dni temu – jesień. Dzisiaj już zima!

Dwa dni temu – jesień. Dzisiaj już zima!
Jeszcze dwa dni temu w Krynicy – Zdroju była późna jesień. Temperatura dochodziła do siedmiu stopni Celsjusza w dzień. Tymczasem od wczoraj pod Górą Parkową pada biały puch!

Tydzień temu w uzdrowisku drzewa i krzewy pokryła jeszcze śnieżnobiała szadź. To niezwykłe zjawisko tworzy osad lodu, który powstaje przy zamarzaniu małych, przechłodzonych kropelek wody (mgły lub chmury).
   Szadź składa się ze zlepionych kryształków lodu, które narastają niekiedy do znacznych grubości. Osadzając się na gałęziach drzew może powodować ich łamanie się. Na gruncie osadza się na krawędziach przedmiotów lub w miejscach ostro zakończonych. 
     Często szadz jest mylona ze szronem. Różnica polega na tym, że ten ostatni składa się z igiełek lodu, które mogą być rozgałęzione, lecz nie tworzą zwartej bryły. Natomiast szadź zawiera pozlepiane kryształki lodu.
   Tymczasem wczoraj w Krynicy – Zdroju spadł biały puch, który pokrył ulice miasta i okoliczne góry. Temperatura spadła w dzień do minus trzech stopni Celsjusza, w nocy – w kotlinach spada nawet do minus jedenastu.

Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica