Dzięki publikacjom rośnie społeczna świadomość o sposobach działania oszustów

Dzięki publikacjom rośnie społeczna świadomość o sposobach działania oszustów
Dzięki ostrzeżeniom publikowanym w mediach rośnie świadomość dotycząca zagrożeń, co bezpośrednio przełożyło się na fakt, że w ostatnim czasie kilkadziesiąt osób nie dało się oszukać.

Oszuści podający się za policjantów zadzwonili do kilkudziesięciu mieszkańców Małopolski, próbując wyłudzić od nich oszczędności życia. 16 takich przypadków odnotowano na terenie naszego powiatu, 18 w powiecie tarnowskim, a 23 w powiecie limanowskim.

Potencjalnymi ofiarami byli nie tylko seniorzy, ale także osoby w średnim wieku, a najmłodsza miała 37 lat. Na numery ich telefonów stacjonarnych dzwonił numer zastrzeżony. Oszuści podawali się za policjantów i przekazywali, że członek rodziny ofiar spowodował wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym i jeśli nie zapłacą określonej kwoty (od 30 do 180 tysięcy złotych), to ta bliska osoba trafi do więzienia.

Tylko w jednym przypadku przestępcy osiągnęli swój cel. 80-latka z powiatu tarnowskiego zaufała naciągaczowi przekazując „kurierowi” 30 tysięcy zł. Pozostali rozmówcy zorientowali się w zamiarach oszusta, być może dzięki policyjnym komunikatom i ostrzeżeniom publikowanym w mediach na temat legend wykorzystywanych przez przestępców. Oczywiście nie przekazali żadnych pieniędzy oszustom, a o zdarzeniach powiadomili Policję.

Natomiast w Libiążu przestępcy wykorzystali nieco inną metodę. 60-latka odebrała telefon od mężczyzny, który podał się za „kom. Andrzeja Zielińskiego z CBŚ”. Rzekomy oficer poinformował ją, że zatrzymano grupę przestępczą z fałszywymi dowodami osobistymi, a na dane zgłaszającej ma zostać zaciągnięty kredyt w wysokości 40 tysięcy złotych. Kobieta rozłączyła się jednak i zadzwoniła do komisariatu w Libiążu w celu weryfikacji dzwoniącego „policjanta”. Tak więc i tym razem zamierzenia oszustów spełzły na niczym.

PAMIĘTAJ!
Zachowaj czujność. Fakt rozmowy z osoba, która podaje się za policjanta można zweryfikować, rozłączając się i dzwoniąc do jednostki Policji. Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.

Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu. Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie powiadomić POLICJĘ, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub na numer stacjonarny miejscowej komendy lub komisariatu.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: KWP w Krakowie i KMP w Nowym Sączu. Foto: KMP w Nowym Sączu
           podkom. Iwona Grzebyk-Dulak Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica