Festiwal im. Jana KIepury przybierze nową oprawę!

Festiwal im. Jana KIepury przybierze nową oprawę!
 Z treści ostatniego listu od dyr. Bogusława Kaczyńskiego wynika, że definitywnie zakończyła się jego współpraca z Krynicą przy organizowaniu Festiwalu im. Jana Kiepury. Niemniej to wielkie wydarzenie artystyczne nie zniknie z kalendarza imprez kulturalnych uzdrowiska.

Festiwal im. Jana Kiepury zostanie odkurzony i odbędzie się w nowej formule. Rozpocznie się 11 sierpnia i potrwa tydzień lub dwa. To zależy od wybranej oferty oraz środków finansowych. Informację tę przekazał burmistrz Dariusz Reśko na poniedziałkowej konferencji prasowej. Włodarz uzdrowiska przedstawił teżz chronologię faktów - „W ubiegłym roku złożyłem podziękowanie za zorganizowanie festiwalu i poprosiłem dyr. Bogusława Kaczyńskiego o wskazanie terminu kolejnej imprezy. Został on uzgodniony między 11 a 25 sierpnia, a głównym organizatorem miała być Casa Grande Impresariat Artystyczny. Po uchwaleniu budżetu Gminy, zaczęliśmy prowadzić rozmowy i nic nie wskazywało na to, że organizacja festiwalu stanie pod wielkim znakiem zapytania. 23 marca, uzyskałam informację, że Bogusław Kaczyńki odwołuje imprezę, twierdząc, że nie jest w stanie sprostać finansom. Kilka dni później komunikat podobnej treści pojawił się na stronie internetowej Casa Grande. Na początku kwietnia otrzymałem informację, że do Gminy wpłynęło pismo, z propozycją, iż dyr. Kaczyński gotów jest zorganizować festiwal, ale na zmienionych warunkach finansowych. Wskazał kwotę dwukrotnie wyższą niż zaplanowana była w budżecie Gminy (125 tyś zł), a mianowicie - 250 tyś. Do tego doszedł m.in. koszt z tytułu wynajmu sali w Pijalni Głównej (ok. 70 tyś złotych) i zapewnienie ochrony w czasie koncertów. W sumie - ok. 350 tyś złotych”
   Dalej burmistrz poinformował, że wysłał kolejną korespondencję do dyr. Kaczyńskiego, w którym zaproponował, że zajmie się pozyskiwaniem sponsorów i aby ponownie rozpatrzył możliwość organizowania tegorocznego festiwalu. W Wielki Piątek otrzymał definitywną i jednostronną odpowiedz o wycofaniu się z organizowania festiwalu w Krynicy. - „W ten sposób dyr. Kaczyński zerwał współpracę i twierdzę, że jest to nieuzasadnione zachowanie honorowego obywatela miasta. Zerwanie współpracy stawia miasto w trudnej sytuacji”. - mówił Dariusz Reśko.
     Jeśli Bogusław Kaczyński nie zmieni zdania, Krynica sama zorganizuje festiwal. - „Jestem otwarty na dalsze negocjacje, ale na razie stanowisko dyrektora jest niezmienne, a miasto nie ma czasu”. Kto zajmie się jego organizacją? Z ramienia Urzędu Miasta - Centrum Kultury. - „Festiwal jest własnością i tradycją miasta" - podkreślił burmistrz. Obecnie prowadzone są rozmowy z potencjalnymi dyrektorami artystycznymi. Nie wykluczone jest, że każdy koncert poprowadzi inna osoba. Do końca kwietnia zostanie zatwierdzony model organizacyjny tegorocznego festiwalu. W okresie długiego majowego weekendu burmistrz będzie chciał zaprezentować jego ramy, wtedy też pojawią się pierwsze nazwiska. Na pewno podczas festiwalu wystąpi Orkiestra Zdrojowa, flagowy produkt Krynicy - Zdroju o wysokim poziomie artystycznym ze 137 latami tradycji.
 
Małgorzata Kareńska
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica