Krynicznie na święcie plonów w Bad Sooden Allendorf.

Krynicznie na święcie plonów w Bad Sooden Allendorf.
Kryniczanie uczestniczyli w święcie plonów w niemieckim, zaprzyjaźnionym z polskim uzdrowiskiem, Bad Sooden Allendorf. Podczas pobytu (17 – 23 sierpnia) zaprezentowali tradycje dożynkowe Małopolski, regionalne tańce i śpiew, produkty spożywcze oraz rękodzielnicze.

Organizowane w Bad Sooden - Allendorf po raz 159. dożynki (Erntefest) są kilkudniowym świętem, mającym charakter festynu ludowego. Na zaproszenie władz niemieckiego miasta partnerskiego uczestniczyła w nich delegacja z Krynicy - przedstawiciele działającego od 7 lat Krynickiego Stowarzyszenie Przyjaciół z Bad Sooden - Allendorf.
     Gości z Polski powitał burmistrz Frank Hix z żoną Karoliną, prezes niemieckiego Stowarzyszenia Przyjaciół Krynicy - Zdroju (Freundeskreis mit Krynica - Zdrój).
    Święto Plonów odbyło (19 sierpnia) się w centralnym punkcie miasta - na rynku. Po nabożeństwie kryniczanie uczestniczyli w uroczystościach dożynkowych - pochodzie przystrojonymi ulicami uzdrowiska, niosąc wieniec dożynkowy w kształcie dzbana. W czasie przemarszu z biało - czerwoną flagą i flagą z herbem Krynicy – Zdroju, delegacja wyróżniała się ludowymi strojami.
    Regionalne stroje, tańce oraz sądeckie śpiewy ludowe zaprezentował zebranym Zespół „Pogranicze” z Tylicza. Grupa wystąpiła również na uroczystym, dożynkowym nabożeństwie ekumenicznym w kościele St. Crucis.
     Na zorganizowanym stoisku kryniczanie przygotowali materiały promocyjne, a do degustacji - chleb, ciasta, oscypki, ogórki kiszone, smalec i kiełbasę. Tradycyjnie powodzeniem cieszył się polski miód i inne wyroby pszczele. Każdy z odwiedzających otrzymywał ulotki, mapy lub foldery promujące Małopolskę. - „Nasza mała Ojczyzna, nasz region zyskał nowych przyjaciół, ambasadorów naszej kultury”. - mówi Izabela Micek, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół z Bad Sooden. – „Pobyt w niemieckim uzdrowisku był okazją do poznania miasta i jego mieszkańców. Członkowie delegacji mieszkali u niemieckich rodzin. Pozwoliło to na zawarcie osobistych przyjaźni”.
    Kryniczanie zwiedzili również „Muzeum Graniczne” – tj. zachowane około kilometra oryginalne umocnienia graniczne na dawnej granicy NRD i NRF. Zwiedzili też słynny zamek- twierdzę Wartburg. W ramach partnerstwa miast Krynica - Zdrój i Bad Sooden-Allendorf realizuje projekty, w których przedstawiane jest dziedzictwo kulturowe, historia oraz mała Ojczyzna – Małopolska. Jego realizacja przyczynia się do popularyzacji Sądecczyzny i Małopolski, dziedzictwa kulturowego oraz tradycji związanych z dożynkami.
III edycję projektu Nasz Region - Nasza Kultura zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, członków Stowarzyszenia Przyjaciół z Bad Sooden - Allendorf oraz Urzędu Miejskiego w Krynicy - Zdroju.

(MK) Żródło i foto Izabela Micek.
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica