Małanka. Wierni Kościoła Wschodniego powitali Nowy 2014 Rok.

Małanka. Wierni Kościoła Wschodniego powitali Nowy 2014 Rok.
Wierni Kościoła Wschodniego spotkali się w poniedziałkowy wieczór (13 stycznia), aby tradycyjnie pożegnać Stary i powitać Nowy Rok. W mroźną noc o północy niebo rozświetliły wielobarwne sztuczne ognie. Potem wszyscy złożyli sobie noworoczne życzenia. Aby 2014 rok nie był gorszy od poprzedniego!

Prawosławna zabawa noworoczna nazywa się „bogatym” lub „szczodrym wieczorem”, (od bogactwa potraw na stole) lub „małanką” (od przypadających w tym dniu imienin Melanii). Obowiązkowy jest szampan, kreacje, dobra muzyka oraz dobry humor.
    Tegoroczna zabawa, podobnie jak w ubiegłym roku odbyła się w Domu na Wzgórzu w Mochnaczce Niżnej. Nie zabrakło wyśmienitych potraw, a bawiono się do białego rana przy muzyce łemkowskiej i ukraińskiej. Do tańca przygrywał zespół folkowy Demaj, który przyjechał aż spod Legnicy. Wśród zaproszonych znalazł się burmistrz Dariusz Reśko z żoną, a także goście m.in. z Legnicy, Gorlic, Krynicy i okolic.
*****
Wierni Kościoła Wschodniego witają Nowy Rok trzynaście dni później niż katolicy. Rozbieżności te mają korzenie w reformie kalendarza za czasów papieża Grzegorza XIII w XVI w., od imienia którego powstała nazwa kalendarza gregoriańskiego. Tej zmienionej formy nie przyjął Kościół Prawosławny, stąd wynikające różnice w wyznaczaniu świąt kościelnych
 

Małgorzata Kareńska fot. Andrzej Gulewicz.

Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica