Muszyna. Sobótkowe wianki. Obrzędowe widowisko nad Popradem.

Muszyna. Sobótkowe wianki. Obrzędowe widowisko nad Popradem.
Noc Świętojańska wraz z puszczaniem wianków na wodę. To obrzędowe widowisko – dzisiaj już niemal zapomniane - można było podziwiać w sobotę (22 czerwca) na Zapopradziu w Muszynie. Barwny korowód wraz z kapelą Muszyniacy przeszedł nad Poprad, na którego wody – jak każe tradycja - niezamężne  dziewczęta puściły zapalone wianki. 
 
Dawniej w wigilię św. Jana setki sobótkowych wianków płynęło rzekami. O zachodzie słońca panny wypuszczały je wraz z zapalonymi świeczkami, wróżąc sobie w ten sposób  zamążpójście. Za nimi – łodziami lub tratwami - w pogoń puszczali się kawalerowie, wyławiając je wiosłami. Ta z dziewcząt, której wianek popłynął w dal wiedziała, że nie wyjdzie w tym roku za mąż. Jeśli płomień zgasł - była pewna, że straci ukochanego. 
     Wianki wije się najczęściej z róż i bławatków. Umieszcza się je na deseczkach, które podtrzymują kwiaty na wodzie. Na środku kładzie się świeczki lub kaganki. W sobótkowej zabawie nad Popradem zorganizowano konkurs na najładniej wykonany wianek, który następnie oceniało jury. Wzięli w nim udział nie tylko mieszkańcy Muszyny, ale także przebywający na wypoczynku kuracjusze. 
    Na deskach muszyńskiego Amfiteatru – mimo deszczowej i burzowej aury – publiczność podziwiała m.in. występy artystyczne zespołów Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury, a także regionalnego „Muszyniacy”. 
Organizatorami Nocy Świętojańskiej byli Burmistrz Miasta i Gminy Uzdrowiskowej oraz Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie.
 
Małgorzata Kareńska. 
 
Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica