Nadleśnictwa wprowadziły zakaz wstępu do lasu

Nadleśnictwa wprowadziły zakaz wstępu do lasu
Ze względu na przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa od soboty do końca marca zamknięte zostały dla turystów leśne trakty na teren niektórych nadleśnictw w Małopolsce. Spacerowicze nie mogą wchodzić m.in. do popularnej Puszczy Niepołomickiej czy do Nadleśnictwa Piwniczna.

O wprowadzeniu zakazu wejścia na obszar leśny decyduje nadleśniczy danego obszaru w oparciu o lokalne uwarunkowania i obserwacje.

- Przy takim zagrożeniu jak mamy obecnie, zamknięcie ścieżek leśnych dla turystów jest bardzo zasadne, szczególnie w miejscach gdzie gromadzi się dużo osób. Stan wyższej konieczności wskazuje na to, żeby ostrożność posunąć trochę dalej. Spacer na świeżym powietrzu pomaga pod warunkiem, że nie ma kontaktu z innymi ludźmi. Jeżeli na niektórych traktach leśnych spotykamy całe grupy wycieczkowe, całe rodziny spacerujące, spotykają się naprzeciw ludzie sobie obcy, to może potencjalnie powodować problem - powiedział Dyrektor Regionalny Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Jan Kosiorowski.

W miniony słoneczny weekend m.in. w Puszczy Niepołomickiej pojawiły się tłumy ludzi, którzy nie zważali na zagrożenie. Decyzje o zamknięciu lasów mają przeciwdziałać takim skupiskom ludzi.

Jak przekazała rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska na razie dyrektor generalny Lasów Państwowych nie podjął decyzji o zamknięciu lasów w całej Polsce. Natomiast w obliczu ogłoszenia decyzji o wprowadzeniu stanu epidemii, możliwe jest, że takie wytyczne od rządu zostaną przekazane.

- Apelujemy, aby korzystać z lasu rozważnie, rezygnować z wypraw tam, gdzie jest dużo ludzi. Trzeba pamiętać, by nie tworzyć przy okazji wypraw do lasu skupisk ludzi, które mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne - podkreśliła Malinowska. Rzeczniczka dodała, że w związku z ładną pogodą w ostatnich dniach bardzo wiele osób wybrało się w rejonie Góry Ślęży, dlatego zamknięto tamtejszy parking.
Źródło: PAP

Zakaz wstępu do lasów. Za i przeciw.
Aktualnie okresowym zakazem wstępu do lasu objętych jest: 21 z 430 nadleśnictw. Stan na: 24.03.2020 r.

Zakaz wstępu do lasów obowiązuje do odwołania m.in. w nadleśnictwach Piwniczna i Nawojowa w Beskidzie Sądeckim, Limanowa w Beskidzie Wyspowym i Łosie w Beskidzie Niskim.

Z zasięgniętych opinii wynika, że z takim stanem nie zgadza się większość mieszkańców tych rejonów. Gdzieś trzeba wyjść na powietrze. Lasy to olbrzymie obszary, na których nie sposób się zarazić – mówią rozmówcy !

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica