Najważniejsze inwestycje realizowane są w krynickiej lecznicy.

Najważniejsze inwestycje realizowane są w krynickiej lecznicy.
"Kondycja małopolskich szpitali jest dobra. Wszystkie zachowują płynności finansową" - zapewnia wicemarszałek Wojciech Kozak, podczas debaty na temat ochrony zdrowia, która odbyła się w krakowskim Urzędzie Marszałkowskim. Zauważył także, że najważniejsze inwestycje realizowane są m.in.  w Szpitalu im. Józefa Dietla w Krynicy - Zdroju.

Obecnie to są to niewątpliwie rozbudowa krynickiej placówki leczniczej, wdrażanie projektu E - szpital, w ramach którego zakupiono nowoczesny sprzęt komputerowy z oprogramowaniem systemowym oraz oprogramowanie aplikacyjne tworzące Zintegrowany System Informatyczny Szpitala. W ubiegłym roku rozpoczęto realizację projektu „Ochrona środowiska poprzez modernizację kotłowni oraz montaż systemu solarnego”. Przeprowadzone zostały także niezbędne prace remontowe pomieszczenia kotłowni i zbiorników oleju obejmujące m.in. wymianę posadzek i okładzin ściennych, malowanie ścian, wymianę ślusarki okiennej oraz drzwiowej, a także instalacji wodno - kanalizacyjnej. Wymieniono również dwa, 25 letnie kotły centralnego ogrzewania. Celem głównym tych przedsięwzięć jest zaoszczędzenie energii cieplnej oraz ograniczenie niekorzystnego oddziaływania środowiskowego systemu grzewczego.
     Jak wynika z analiz Małopolska jest jednym z trzech województw w kraju, które posiada dodatnią dynamikę przychodów w jednostkach ochrony zdrowia w roku 2012. Aby ograniczyć koszty inwestycje w specjalistyczny sprzęt szpitalny eksperci, wzorując się na Niemczech, zaproponowali dyrektorom szpitali wspólne działania m.in. poprzez tzw. zakupy grupowe. Daje to możliwość uzyskania oszczędności bez uszczerbku na jakości i dostępności do świadczeń medycznych. - "Małopolskie szpitale są prowadzone przez różne podmioty i osiągnięcie konsensusu w kwestii wspólnych zakupów - chociażby na poziomie powiatów - jest trudne".- powiedział Wojciech Kozak
     Wątpliwości wicemarszałka wzbudziły również zapisy ustawy o działalności leczniczej mówiące o tym, że od 2012 roku lecznice muszą wykupić dodatkowe, obowiązkowe ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych, które pokrywałoby ewentualne koszty odszkodowań przyznane przez Wojewódzką Komisję ds. Zdarzeń Medycznych. – „Wyciąganie dodatkowych pieniędzy to nieprawidłowość, na którą nie możemy się zgodzić. Wyraziliśmy to w rezolucji przyjętej na jednej z ostatnich sesji Sejmiku. Zakup dodatkowych ubezpieczeń przekracza często budżety jednostek. Liczymy na to, że rząd zrobi coś w tej sprawie" - stwierdził Wojciech Kozak.
     W debacie uczestniczyli dyrektorzy szpitali oraz przedstawiciele ich organów założycielskich, w tym m.in. Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta oraz Uniwersytetu Medycznego.

Małgorzata Kareńska foto Województwo Małopolskie

Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: Województwo Małopolskie

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica