Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka. Jeden telefon może uratować życie

Nie bądźmy obojętni na los drugiego człowieka. Jeden telefon może uratować życie
Kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne i nietrzeźwe, które przebywają na zewnątrz. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, policjanci zwracają się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę.

Okres zimowy to czas, kiedy policjanci zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia i noclegu. Są to zazwyczaj pustostany, dworce, przystanki czy altany działkowe. Przez cały ten okres, szczególnie wtedy gdy temperatury są tak niskie jak w ostatnich dniach, funkcjonariusze sprawdzają takie miejsca i monitorują sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. W przypadku gdy spotkają taką osobę, zawożą ją do noclegowni lub innego miejsca, w którym może otrzymać fachową pomoc.

Na wychłodzenie organizmu narażone są szczególnie osoby bezdomne i nietrzeźwe, które przebywają na zewnątrz. Dlatego nie przechodźmy obojętnie obok ludzi śpiących na przystankach czy ławkach. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Aby można było nieść pomoc osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu, odpowiednie służby muszą posiadać informacje o miejscu ich przebywania. Pamiętajmy, że pomóc może każdy. Dlatego też, mając wiedzę o osobie potrzebującej, wystarczy powiadomić odpowiednie służby: policję, straż miejską czy też pogotowie ratunkowe.

Pamiętajmy! Gdy widzimy człowieka, któremu grozi zamarznięcie, reagujmy – wystarczy telefon pod numer alarmowy 112 lub 986. Jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Możliwość zgłoszenia Policji, że ktoś potrzebuje pomocy i wsparcia istnieje również za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wystarczy na „mapie” zaznaczyć zagrożenie z kategorii „bezdomność”, określając miejsce jego występowania. Można również dodać opis, precyzując nasze zgłoszenie. Policjanci pojawią się we wskazanym miejscu i zweryfikują zgłoszenie.
---
W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni oraz zjeść ciepły posiłek. Na stronach internetowych wszystkich urzędów, zostały umieszczone wykazy placówek świadczących pomoc.

Na stronach internetowych wszystkich urzędów wojewódzkich umieszczono wykazy placówek świadczących pomoc, a w niektórych przypadkach zostały uruchomione specjalne infolinie, gdzie można uzyskać różnego rodzaju potrzebne informacje.

Pomoc dla osób bezdomnych: 987 – całodobowy telefon informacyjny

WYKAZ PLACÓWEK UDZIELAJĄCYCH TYMCZASOWEGO SCHRONIENIA:
http://www.malopolska.uw.gov.pl/default.aspx?page=pomoc_dla_bezdomnych


Dom Brata Alberta – Wspólnota Emaus
33-300 Nowy Sącz
ul. Szwedzka 18
Schronisko, Noclegownia i Ogrzewalnia dla Bezdomnych

REJESTR MIEJSC UDZIELANIA TYMCZASOWEGO SCHRONIENIA:
http://www.malopolska.uw.gov.pl/doc/Rejestr%20miejsc%20udzielania%20tymczasowego%20schronienia2020roku.pdfAndrzej Gulewicz MTV24
Źródło: podkom. Iwona Grzebyk-Dulak
            Oficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica