Nie żyje Grażyna Petryszak, malarka, inicjatorka Galerii „Pod Kasztanem”

Nie żyje Grażyna Petryszak, malarka, inicjatorka Galerii "Pod Kasztanem"
Nie żyje Grażyna Petryszak, malarka, inicjatorka Galerii „Pod Kasztanem” – miejsca spotkań z literaturą i sztuką.  Zmarła 31 marca 2019 r.

Przez wiele lat pełniła funkcję Prezesa Krynickiego Stowarzyszenie Twórców Galeria „Pod Kasztanem”. Grażyna Petryszak urodziła się w Krakowie, ale od ponad 30 lat mieszkała w Krynicy – Zdroju. Malowała mieszkając jeszcze w grodzie Kraka nad Wisłą. Wtedy - wyłącznie dla znajomych, na prezenty. Na serio zajęła się malarstwem w Krynicy, bo – jak mówiła – uzdrowisko sprzyja przemyśleniom twórczym. Miała swój niepowtarzalny, specyficzny nastrój i klimat do tworzenia. - Kocham światło, maluję światłem. Nie maluję z kartek pocztowych czy albumów. Wrażenia, tematy przywożę z podróży i plenerów, które organizuję dla krynickich artystów i samej siebie. Zawsze maluję w samotności - nigdy gdy ktoś patrzy mi na ręce. – wyznawała. - Przy malowaniu kwiatów, pejzaży i architektury odpoczywam, w kolażach natomiast poruszam trudne, kontrowersyjne tematy.

Jej obrazy znajdują się na wystawach, a także w kolekcjach prywatnych. Miała dystans do swoich przedsięwzięć twórczych. Mieszkała w rodowym, przedwojennym domu męża zwanym „Petryszanką”. Tutaj powstawały jej obrazy. – „Za artystę uważam się tylko wtedy, gdy stoję przy sztalugach” – dodawała.

Na swoim koncie ma wystawy indywidualne i zbiorowe. Organizowała plenery malarskie i wystawy poplenerowe. Jej obrazy są ilustracjami wielu tomików poetyckich. Opracowała pierwszą krynicką antologię poezji „Przyjdę po strunie światła” (2001) oraz drugą część „Są takie miejsca” (2008). Jest także autorką wydawnictw i katalogów promujących sztukę krynickich twórców.

Laureatka plebiscytu „ Gazety Krakowskiej” „Człowiek Roku 2002” , otrzymała „ Srebrne Jabłko Sądeckie” (2008) - Za zasługi w dziedzinie kultury. Uhonorowana została też „ Złotym Herbem Krynicy ” oraz odznaką „ Zasłużony dla Kultury Polskiej ”, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystości pogrzebowe zostaną odprawione w kaplicy cmentarnej w Krynicy Dolnej w dniu 6 kwietnia 2019 r. w sobotę o godź. 12.00. Z wielkim żalem żegnamy skromną a zarazem wielką artystkę.

Andrzej Gulewicz  MTV 24
Fot. aut.
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica