Nowy Sącz. Protest kierowców autobusów PKS.

Nowy Sącz. Protest kierowców autobusów  PKS.
Brak realizacji wielu kursów przez PKSiS Oświęcim S.A. - Oddział Nowy Sącz to wynik protestu kierowców autobusów, którzy od kilku miesięcy nie otrzymują wynagrodzenia. Pracownicy wzięli bezpłatne urlopy lub przedłużyli zwolnienia lekarskie.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Nowym Sączu założono na początku lat 50. XX wieku. Dworzec autobusowy wybudowano w 1959 roku. W latach 90. ubiegłego wieku firma przeszła restrukturyzację, zatrudniając w 2001 roku ok. 600 osób, w tym 260 kierowców. Na trasę wyjeżdżało wtedy 150 autobusów PKS Nowy Sącz. Przedsiębiorstwo zakończyło działalność przewozową 31 lipca 2012 roku. Część przewozową nowosądeckiego przewoźnika zakupił PKSiS Oświęcim.
  12 grudnia 2013 roku o problemach sądeckiego PKS pisał Starosta Nowosądecki do Marszałka Województwa Małopolskiego. Starosta Jan Golonka zwrócił się do Marszałka Marka Sowy o przedstawienie stanu prawnego, organizacyjnego i finansowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Nowym Sączu S.A. w likwidacji.
„Szanowny Panie Marszałku,
  Zwracam się do Pana z prośbą o przedstawienie Zarządowi Powiatu Nowosądeckiego aktualnego stanu prawnego, organizacyjnego i finansowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Nowym Sączu S.A. w likwidacji. Szczególnie oczekujemy informacji dotyczących nieruchomości likwidowanego przedsiębiorstwa oraz przekazania części przewozowej wskazanego przedsiębiorstwa do Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej i Spedycji Oświęcim S.A.
    W ostatnim czasie często docierają do nas informacje dotyczące usług przewozowych, w wielu przypadkach sprzeczne ze sobą. Z nieznanych nam przyczyn przewoźnik sukcesywnie wycofuje się z obsługi linii komunikacyjnych przebiegających przez obszar Powiatu Nowosądeckiego (w załączeniu wykaz linii zlikwidowanych). Obawiamy się, że docelowo może dojść do całkowitego zaprzestania świadczenia usług przewozowych przez PKSiS Oświęcim S.A.
   W imieniu Zarządu Powiatu bardzo proszę również o informację, czy w ramach przekazania części przewozowej Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej i Spedycji Oświęcim S.A. w umowie była zawarta klauzula dotycząca zobowiązania nowego przewoźnika do zapewnienia ciągłości wykonywania przewozów w oparciu o istniejące rozkłady jazdy, a jeżeli tak, to czy był sprecyzowany okres świadczenia usług transportowych.
   W związku z odpowiedzialnością za zapewnienie mieszkańcom Powiatu dostępności do publicznego transportu zbiorowego, proszę Pana Marszałka o udzielenie odpowiedzi w możliwie najbliższym terminie".

oprac. (MK) fot. internet


Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: Starostwo Powiatu Nowy Sącz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica