Polacy bardzo często łamią przepisy ruchu drogowego

Polacy bardzo często łamią przepisy ruchu drogowego
Ciągły pośpiech w życiu powoduje niedozwolone przyspieszanie pojazdów przez kierowców na drogach w całym kraju. Ta nerwowość doprowadza w efekcie do groźnych w skutkach wypadków, w których giną niejednokrotnie ci co jadą prawidłowo lub zupełnie przypadkowi ludzie przemieszczający się w obrębie pasa drogowego, czy oczekujący na przystankach komunikacji publicznej.

A życie jest jedno i należałoby go uszanować !!!

Znaki drogowe oraz znaki na jezdni są w jakimś celu !!! Przede wszystkim ostrzegają przed zagrożeniem w miejscach niebezpiecznych, gdzie występuje ciągły ruch i w terenie zabudowanym. Wówczas pas drogowy dzielony jest ciągłą linią.

Ciągła linia to oznaczenie na jezdni, które informuje, że na tym odcinku nie wolno wyprzedzać bo przed nami są niebezpieczne zakręty lub odcinek drogi o wzmożonym ruchu pojazdów, bądź droga nie posiada poboczy a przemieszczają się ludzie mieszkający w tej okolicy czy poruszają się o różnych gabarytach pojazdy rolnicze.

Znaczna część kierowców ma „gdzieś” te wszystkie ostrzeżenia i wyprzedza z olbrzymimi prędkościami. Oprócz ciągłej linii na jezdni są jeszcze dodatkowo znaki drogowe, które informują z jaką szybkością należy jechać. Ani linia ciągła ani znak drogowy informujący o ograniczeniu szybkości nie dociera do świadomości piratów drogowych.

We wstecznym lusterku widać szybko zbliżającą się masę złomu / bo takim się staje pojazd w trakcie wypadku /, która wyprzedza pomimo, że w niedalekiej odległości jest zakręt lub widać na przeciwległym pasie zbliżające się pojazdy. Znaczna część piratów drogowych dojeżdża maksymalnie do pojazdu, który chce wyprzedzić aby w ten sposób wymusić na kierowcy przyspieszenie, który jedzie prawidłowo np. 70 km/h. Zupełne ignoranctwo i bezmózgowie tych co to czynią !!!

Są wyjątki, które zmuszą nas do wyprzedzenia np. furmanki jadącej z szybkością 10 km/h. To jest oczywiste, że nie będzie jechał za taką furmanką kilometrowy sznurek samochodów przez odcinek kilku kilometrów. Z wielką rozwagą i zachowaniem wszelkiej ostrożności dokonujemy wówczas manewr wyprzedzania.

Nie sztuką jest posiadanie pojazdu za grube tysiące, sztuką jest utrzymanie kultury bezpiecznej jazdy.

Należy również pamiętać, że podczas jazdy mogą zaskoczyć róże warunki drogowe, które niestety trzeba wcześniej przewidzieć. Mogą to być opady deszczu, przebiegające przez jezdnię zwierzęta leśne czy domowe, przemieszczające się dzieci do szkoły. Nagłe hamowanie w takich warunkach na ogół doprowadza do groźnych w skutkach wypadków, do poślizgu choćby z braku przyczepności i w efekcie do dachowania lub zderzenia z pojazdem nadjeżdżającym z przeciwka i ogólnie doprowadza do czarnego scenariusza czyli śmierci. Na ogół w takich okolicznościach giną niewinnie ludzie a pojazdy nadają się tylko do wywozu na złomowisko.

Są również kierowcy, którzy nabyli nawyk ścinania zakrętów. Takie zachowanie jest również groźne dla innych kierowców, którzy jadą prawidłowo swoim pasem. W takich sytuacjach też dochodzi do groźnych w skutkach wypadków.

Za taką jazdę powinny być nakładane surowe kary pieniężne łącznie z dożywotnim zabieraniem prawa jazdy. Nie ma się co litować nad takimi skoro oni nie litują się nad innymi.

Z roku na rok przybywają na drogach różnorakie pojazdy. W rodzinach jest już niejednokrotnie po trzy, cztery samochody. Brakuje już od kilku lat miejsc postojowych na parkingach. Co niektórzy posiadacze czterech kółek parkują swoje pojazdy w taki sposób jakby byli sami. Nie zachowują odpowiednich odstępów nawet przy wyznaczonych liniach. Gdzie powinny stanąć cztery samochody, stoją tylko dwa, bo tak są zaparkowane. Są nawet przypadki parkowania w poprzek. To jest już zupełny majstersztyk powodujący utrudnienie dla kierowców wyszukujących wolnego miejsca, jeżdżących w oczekiwaniu dookoła przy okazji namaszczając okoliczne powietrze spalinami.

Ot i kultura polskich kierowców !!! Czy tak musi być !!! Co należy zmienić aby tak nie było !!!


Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut. / wypadek drogowy na zakręcie w Bereście 6 września br. /
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica