Ranking Gmin Małopolski. Liszki, Wielka Wieś i Wieliczka najlepsze! prezentuje MTV24.tv

Ranking Gmin Małopolski.  Liszki, Wielka Wieś i Wieliczka najlepsze!  prezentuje  MTV24.tv
Ranking Gmin Małopolski.  2014 

Liszki, Wielka Wieś i Wieliczka najlepsze!


Przedstawiamy wyniki Rankingu Gmin Małopolski 2014, będącego okazją do przyjrzenia się poziomowi rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu. Czołowe miejsca w tegorocznej edycji zajęły gminy Liszki, Wielka Wieś i Wieliczka.

Celem Rankingu jest ocena potencjału, aktywności i wyników osiąganych przez gminy województwa małopolskiego w sferze gospodarczej i społecznej. Opracowanie Rankingu stało się możliwe dzięki współpracy z Urzędem Statystycznym w Krakowie. Narzędziem oceny poziomu rozwoju gmin jest syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o 11 wskaźników mierzących potencjał, aktywność i wyniki osiągane przez gminę w sferze gospodarczej i społecznej. W ramach Rankingu ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa małopolskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa.

Analizując tegoroczny Ranking należy mieć świadomość, że w 2015 roku kończą się programy pomocowe w ramach środków unijnych. Fakt ten może mieć niebagatelny wpływ na wydatki inwestycyjne w gminach. Przed samorządami otwiera się jednak nowa możliwość –nowy okres programowania na lata 2014-2020. Umiejętności w pozyskiwaniu i rozdysponowaniu środków mogą zaważyć o podziale sił w nadchodzących Rankingach, zwłaszcza iż nowe podejście do dystrybucji środków zakłada ukierunkowanie na terytoria określone nie, jak dotychczas – administracyjnie, lecz funkcjonalnie. Narzuca to na samorządy potrzebę opracowania nowego (uwzględniającego sąsiednie obszary) podejścia do rozwoju.

Należy również pamiętać iż rok 2014, jest czasem wyborów samorządowych. Mamy nadzieję, że to „nowe rozdanie” uczyni przyszłoroczny Ranking jeszcze ciekawszym.

Więcej o Rankingu Gmin Małopolski 2014 można znaleźć a stronie: www.mistia.org.pl/ranking lub naszym Funpage: facebook.com/frdlmistia

Opracował  : Music Media Press dla telewizji  MTV24.tv  / Małopolskie.tv


Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica