Sensacyjne odkrycie w kościele św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa w Kaliszu

Sensacyjne odkrycie w kościele św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa  w  Kaliszu
Podczas prac renowacyjnych w kościele św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa (dawny Garnizonowy) w Kaliszu konserwatorzy odnaleźli podczas prac renowacyjnych nieznane do tej pory XVIII-wieczne malowidła przedstawiające m.in dawne zabudowania miasta, w tym gotyckiego ratusza, Matkę Boską na rydwanie czy postać św. Stanisława Kostki.

Malowidła pochodzą prawdopodobnie z lat 1730-1750, kiedy obecny kościół był kościołem jezuickim.

W bocznych nawach odnaleziono malowidła przedstawiające m.in. panoramę Kalisza wraz z gotyckim ratuszem oraz postać Matki Boskiej na rydwanie ciągniętym przez konie. Inne z malowideł przedstawia XVIII-wieczną fasadę kościoła. Z drugiej strony kościoła znaleziono m.in malowidła przedstawiające odpływające galeony, odzwierciedlające prawdopodobnie ucieczkę św. Stanisława Kostki z Wiednia.

To kolejne odkrycie dokonane przy okazji generalnego remontu kościoła. Wcześniej w klasztorze oo. Franciszkanów w Kaliszu również podczas generalnego remontu odkryte zostały sensacyjne malowidła.

Ile jeszcze nieodkrytych tajemnic kryją kaliskie kościoły? Najpierw niesamowite malowidła odkryto w klasztorze oo. Franciszkanów. Kolejne skarby odnaleziono również w kościele św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa (dawny Garnizonowy). Podczas prac konserwatorskich odsłonięto malowidła, prawdopodobnie z XVIII wieku, przedstawiające m.in. panoramę Kalisza z gotyckim ratuszem. To nie tylko ważne odkrycie, ale również cenne źródło wiedzy na temat historii miasta. Wierzę, że po zakończeniu prac konserwatorskich, malowidła będą kolejną, przyciągającą turystów atrakcją
– powiedział Krystian Kinastowski – Prezydent Kalisza.


Andrzej Gulewicz  MTV 24

Foto: Krystian Kinastowski Prezydent Kalisza
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica