Stary Sącz. Pierwsza Dama otworzyła nową siedzibę biblioteki.

Stary Sącz. Pierwsza Dama otworzyła nową siedzibę biblioteki.
Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda otworzyła (2 marca) nową siedzibę biblioteki w Starym Sączu. W willi z początku XX wieku w pewnym okresie funkcjonowała szkoła.
 
Willę przy ul. Mickiewicza  wybudował na początku XX wieku adwokat Edward Seuchter.  Przez wiele lat w tym budynku istniała szkoła rolnicza, a od 1997 roku -  Zespół Szkół Zawodowych nr 2.  Po połączeniu trzech starosądeckich szkół średnich w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych obiekt przestał być użytkowany.  W 2014 roku został przekazany przez Powiat Nowosądecki samorządowi Starego Sącza.
    Willę rozbudowano w stronę ogrodu, natomiast fasada od strony ulicy Mickiewicza została wyremontowana. Parter biblioteki jest przestrzenią otwartą z czytelnią i działami tematycznymi.  Na piętrze znajdują się sale warsztatowe, pomieszczenia administracji i sala wielofunkcyjna ze sceną. Projektanci zadbali, aby historyczna bryła budynku pozostała nienaruszona. Czytelnicy będą mieli do dyspozycji też ogród i taras. Nowoczesne i przyjazne wnętrza, z pewnością zachęcą do częstych odwiedzin.
   Adaptacja obiektu  kosztowała 2,8 miliona złotych, dwa miliony to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. 

(MK) fot. UMWM


 
Autor: Małgorzata Kareńska
Źródła: UMWM

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica