Szymon Hołownia opowiadał o Afryce i fundacji Kasisi.

Szymon Hołownia opowiadał o Afryce i fundacji Kasisi.
Biblioteka Publiczna zaprosiła (26 marca) na spotkanie autorskie Szymona Hołownię, dziennikarza i publicystę. Gość opowiadał przede wszystkim o Afryce, swojej działalności charytatywnej, a także fundacji Kasisi, wspierającej Dom Dziecka w Zambii.

Kasisi jest wioską misyjną, założoną w latach dwudziestych XX wieku przez siostry dominikanki. Pierwsze dziecko trafiło tam w 1926 roku. Po dominikankach sierociniec przejęły polskie siostry – Służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej ze Starej Wsi. – „Pięć centymetrów świata zmień na lepsze. Jeśli każdy zmieni te swoje centymetry, to cały świat będzie zmieniony na lepsze. Powolutku, po kawałku. Kroczek po kroczku. – mówił Szymon Hołownia - W ciągu roku istnienia fundacji zrobiliśmy siedem czy osiem projektów, zakończonych sukcesem. Teraz chcemy zrobić pralnię. Obecnie w sierocińcu jest ponad 200 dzieci, często chorych, dlatego trzeba zachować higienę. Będzie niedługo taka akcja, oddaj ciuch do pralni Kasisi”.
   Początkowo misja mieściła się w bardzo skromnym domu, w którym nie było wystarczających warunków mieszkalnych. A bezdomnych sierot przybywało i nadal przybywa. W roku 1989 w Kasisi mieszkało około czterdzieścioro dzieci. – "Od trzech lat jeżdżę do Afryki regularnie. Założyłem fundację, która pomaga Domowi Dziecka w Zambii. Teraz myślę o założeniu hospicjum w Rwandzie i szpitalu w Kongu. W Johannesburgu jestem częściej niż w rodzinnym Białymstoku. Afryka – to dziś mój drugi dom”. – wyznaje dziennikarz. O wszystkich projektach Kasisi, oraz o tym w jaki sposób można pomóc - na stronie fundacjakasisi.pl
******
Urodzony w Białymstoku, Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta, specjalizuje się w tematyce dotyczącej religii i Kościoła. Studiował psychologię w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów. Publikował w Gazecie Wyborczej, „Tygodniku Powszechnym”, „Więzi”. Jest autorem książek m.in. "Kościół dla średnio zaawansowanych", "Tabletki z krzyżykiem", "Bóg kasa i rock’n'roll' oraz "Wszystko w porządku. Układamy sobie życie". (wspólnie z Marcinem Prokopem). Laureat wielu nagród.

Małgorzata Kareńska fot. aut & plakat fundacji Kasisi.


Autor: Małgorzata Kareńska

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica