Tajemnice góry „Jawor” na filmowym planie

Tajemnice góry "Jawor" na filmowym planie
W okolicach Tylicza, Izb, Wysowej i góry Jawor nagrywany jest film dokumentalny na temat Konfederacji Barskiej (1768-1772).

Nagrań dokonuje Adam Sikorski prowadzący program "Było, nie minęło" w TVP Historia. Każdy odcinek programu pokazuje tajemnicze wątki historyczne mające miejsce w różnych miejscach Polski.

Tym razem filmowcy wybrali temat Konfederatów Barskich, zbrojnego związku szlachty, który bronił wiarę katolicką, niepodległość, który przeciwstawiał się ustawom narzucanym przez Rosję. Skierowany był przeciw Imperium Carskiemu, królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu oraz wojskom rosyjskim.

W okolicach Tylicza i Muszynki na górze Jawor odbywały się zacięte walki. Konfederaci bronili się w okopach, które zachowały się w bardzo dobrym stanie do dnia dzisiejszego. Były to ziemne wały, umocnienia polowe lub półstałe typu bastionowego, budowane w pobliżu bazy.

Przy powstawaniu filmu biorą udział archeolog Michał Filipowicz oraz Janusz Kieblesz – reprezentujący Stowarzyszenie „Odkryj Tylicz”, miłośnik dziejów Tylicza oraz przewodnik beskidzki.

Andrzej Gulewicz  MTV 24
Fot. Janusz Kieblesz
 
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica