W związku ze zmianą czasu jutro śpimy o godzinę krócej.

W związku ze zmianą czasu jutro śpimy o godzinę krócej.
W najbliższą niedzielę śpimy już po przestawionym czasie z zimowego na letni. W tą ostatnią niedzielę marca, po pięciu miesiącach czasu zimowego przestawiamy zegarki o godzinę do przodu , z godziny 2:00 na godzinę 3:00, o tyle będziemy spać krócej ale już w normalnym czasie i dłużej będziemy mieli jasno.

Zamieszanie związane ze zmianami czasu z letniego na zimowy i zimowego na letni trwa w Polsce już pół wieku, bo od 1983 r. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że 2021 r. ta procedura przejdzie do historii, podobnie jak 1983, tym razem jako rok, od którego Polska definitywnie zrezygnuje ze zmiany czasu.

W Polsce czas zmieniamy dwa razy w roku, gdyż mamy czas letni i czas zimowy. Jako Polacy jesteśmy w tle innych krajów Unii Europejskiej wyjątkowo zdecydowani i zgodni. W przeprowadzonej przez Komisję Europejską ankiecie aż 95 % Polaków opowiedziało się za likwidacją zmian czasu. W tym temacie jest to największa grupa. W Polsce sprawa jest już przesądzona i zmienimy czas jeszcze tylko na pewno dwa razy albo trzy. Teraz, w marcu z zimowego na letni i w październiku z letniego na zimowy. Jeżeli zrezygnujemy na stałe ze zmian czasu, to ostatnią operację przeprowadzimy w marcu 2021 roku.

Pierwotnie wierzono, że zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przyniesie gospodarce korzyści ekonomiczne. I w skali makro /budżetowi państwa oraz przedsiębiorstwom /.  I w skali mikro / w gospodarstwach domowych /.  Nigdy jednak nie dokonano bilansu zysków i strat. Z przesuwaniem czasu wiążą się bardziej zwiększone koszty.

Prawdopodobnie w roku przyszłym pożegnamy się ze zmianami czasu. Unia Europejska daje swoim członkom prawo swobodnego zdecydowania o losach tej zmiany. Nie ma jeszcze decyzji prawnych, ale wszystko wskazuje na to, że za rok zmienimy czas zimowy na letni w ostatnią sobotę marca i tak już pozostanie.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica