Wielki sukces Polaków podczas Mistrzostw Świata Karate Kyokushin

Wielki sukces Polaków podczas Mistrzostw Świata Karate Kyokushin
W ten weekend w Krakowie odbywały się Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin. Do stolicy Małopolski przyjechało blisko 700 najlepszych zawodników z 32 krajów. Mieli jeden cel – zdobyć tytuł Mistrza Świata. Na najwyższym miejscu podium stanęli najlepsi z najlepszych, wśród nich nie zabrakło Małopolan. Polacy w klasyfikacji medalowej zajęli drugie miejsce, zdobywając w sumie 32 krążki. Zwycięzców udekorował m.in. marszałek Witold Kozłowski.

Przed południem, radny Rafał Kosowski, przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki otworzył to wielkie sportowe wydarzenie i odczytał list marszałka Witolda Kozłowskiego skierowany do organizatorów i uczestników Mistrzostw Świata Karate Kyokushin.

Na zakończenie mistrzostw zawodników udekorował marszałek Witold Kozłowski. Na podium nie zabrakło także Małopolan. W kategorii kata złoto wywalczyła Anna Lisowska (18+) oraz srebro otrzymał Franciszek Kamiński (12-13 lat). W kategorii kumite z kolei złoto otrzymała Anna Świątkowska (18+), srebro wywalczyła Martyna Kubik, a trzecie miejsce podium należało do Jagody Lubicz Lisowskiej (18-21 lat). Sporych emocji dostarczyli także: mieszkający w Krakowie Kamil Mastaj, do którego należało pierwsze miejsce podium (18+), jak również pochodząca z Podkarpacia, ale studiująca w Krakowie Anna Szczuka, która też zdobyła złoty medal (18-21 lat).

Te prestiżowe zawody przez wiele lat były rozgrywane przede wszystkim w Japonii. W tym roku po raz pierwszy odbyły się w sercu Europy i to w królewskim mieście Krakowie. Ogromnie się cieszę, że podjęliśmy współpracę z federacją karate i Małopolska mogła zostać Partnerem głównym wydarzenia. Cieszy również fakt, że mogliśmy gościć u nas wybitnych zawodników, a same zawody mogły się odbyć z udziałem widowni, która gorąco kibicowała swoim faworytom. Serdecznie gratuluję tym, którzy stanęli na podium oraz wszystkim karatekom, którzy walczyli o tytuł Mistrza Świata. Zapraszam Was ponownie do Małopolski – mówił marszałek Witold Kozłowski.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyli zawodnicy z Ukrainy, zdobywając 11 złotych, 11 srebrnych i 18 brązowych medali. Polscy sportowcy uplasowali się na pozycji drugiej zdobywając 5 złotych, 7 srebrnych i 20 brązowych medali. Trzecie miejsce należało do zawodników z Hiszpanii, którzy otrzymali 5 złotych, 3 srebrne i 6 brązowych medali.

Głównym organizatorem wydarzenia, które odbyło się 19 i 20 listopada w Tauron Arenie Kraków, był Małopolski Okręgowy Związek Karate, który w tym zakresie działa w porozumieniu z Polskim Związkiem Karate (PZK) oraz Światową Federacją Karate (KWF). Niestety ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 do naszego kraju nie dotarli zawodnicy z Japonii oraz Australii.

W kumite (walka) rywalizacja odbyła się w kategoriach wiekowych z podziałem na kategorie wagowe: młodzicy 12-13 lat, juniorzy młodsi 14-15 lat, juniorzy 16-17 lat, młodzieżowcy 18-21 lat, seniorzy, oldboy +35 lat. Konkurencje kata (formy) odbyły się w następujących kategoriach: młodzicy 12-13 lat, juniorzy młodsi 14-15 lat, juniorzy 16-17 lat, seniorzy 18+ łącznie 46 kategoriach.

Honorowy patronat nad mistrzostwami objął Marszałek Województwa Małopolskiego – Witold Kozłowski. Partnerem głównym mistrzostw było Województwo Małopolskie. Sponsorem strategicznym był Tauron Polska Energia S.A. Pozostałymi partnerami byli Miasto i Gmina Skawina, Firma JONIEC, ARKA Kancelaria Księgowo-Podatkowa, GSU S.A.

Karate Kyokushin, jako dyscyplina sportu, ale również, jako pewnego rodzaju filozofia życia, niesie w swoich założeniach szereg szlachetnych wartości etycznych i moralnych, szczególnie ważnych dla kształtowania właściwych postaw i wzorców wśród dzieci i młodzieży. Jest to pełnokontaktowa sztuka walki, rodzaj karate, stworzona przez Masutatsu Ōyamę. Nazwa jest połączeniem słów kyoku i shin, tłumaczona jest najczęściej „jako dążenie do poznania prawdy”.


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica