Wręczenie odznaczeń państwowych działaczom małopolskiej opozycji niepodległościowej z lat 1981-1989.

Wręczenie odznaczeń państwowych działaczom małopolskiej opozycji niepodległościowej z lat 1981-1989.
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński wręczy 25 stycznia 2016 r.  o godz. 13.30 w Sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (Rynek Główny 35) odznaczenia państwowe - Krzyż Wolności i Solidarności - działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1981-1989.
 
Krzyż Wolności i Solidarności to polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010. Po raz pierwszy Krzyż został nadany w czerwcu 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy Wydarzeń Radomskich.
     Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zostaną :
 
Marian Banaś - Kraków
Tomasz Baranek - Kraków
Jerzy Batko – Świątniki Górne
Piotr Bąk - Zakopane
Jerzy Bochyński – Biczyce Dolne koło Chełmca (rejon Nowego Sącza)
Jakub Bodziony - Kraków
Piotr Boroń - Kraków
Rafał Broda - Kraków
Krystyna Czerni - Kraków
Jan Fricze – Miłocice koło Słomnik
Roman Głowacki – Wierzchosławice koło Tarnowa
Jan Jawor - Gorlice
Dorota Klimek – Stróże koło Grybowa
Piotr Marzec - Wieliczka
Franciszek Maślanka – Wola Radziszowska koło Skawiny
Grzegorz Pioterek - Kraków
ks. Ignacy Piwowarski – Bucze koło Brzeska
Zdzisław Skwarek – Krynica Zdrój
Jan Smarduch – Łopuszna koło Nowego Targu
Alicja Szkaradek – Chełmiec koło Nowego Sącza
Wojciech Wiśniewski - Kraków
Wojciech Ziemirski - Tarnów

POŚMIERTNIE
Hanna Gorazd-Zawiślak (1932-2015) - Zielonki
Jan Rojek (1962-2011) – Kraków

Krzyż Wolności i Solidarności jest nagrodą dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 r. do 12 grudnia 1981 r., na terytorium Polski co najmniej przez rok byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności, respektowanie praw człowieka w PRL, prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL.
     Krzyż Wolności i Solidarności nadaje się również osobom, które w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r. na terytorium Polski ze względu na prowadzoną działalność mającą na celu odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL lub też ze względu na świadome uczestnictwo w działaniach i manifestacjach mających taki cel zostały zabite, doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, przez łączny okres co najmniej 30 dni były więzione, aresztowane, internowane lub w inny sposób pozbawione wolności, zostały powołane na ćwiczenia wojskowe lub do odbycia zasadniczej służby wojskowej, były pozbawione prawa lub możliwości wykonywania zawodu lub podjęcia pracy przez okres co najmniej 6 miesięcy, zostały wydalone z wyższej uczelni lub szkoły na okres co najmniej 6 miesięcy.
     Wnioski o nadanie Krzyża Wolności i Solidarności przedstawia Prezydentowi Prezes IPN, a w przypadku osób nieposiadających obywatelstwa polskiego lub zamieszkałych stale za granicą – Prezes IPN w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych.

MTV 24
Źródło  : Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w KrakowieAutor: MTV 24

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica