Ciekawe miejsca powiatu gorlickiego - Część III

Opis dodano: 2020-06-23

Ciekawe miejsca powiatu gorlickiego - Część III
Nowica, Bielanka, Łosie 17 maja 2020 r.

Nowica - osada położona jest w Beskidzie Niskim , nad potokiem Przysłup, wpadającym do zalewu Klimkówka. Nad miejscowością od północy góruje masyw Magury Małastowskiej . Nowica istniała już na początku XVI wieku w dobrach rodu Gładyszów. We wsi zachowane jest wiele łemkowskich chyż oraz greckokatolicka cerkiew pw. św. Paraskewy czy greckokatolicka kaplica Zaśnięcia Bogurodzicy.

Bielanka - sięga początkami XIV wieku, kiedy to rycerze; Paweł Gładysz i jego syn Jan Gładysz (zarządca dóbr królewskich) , byli właścicielami terenów gorlickich. Bielanka jest jednym z wielu skupisk łemkowskich w Beskidzie Niskim, i pierwszą miejscowością na Łemkowszczyźnie , której mieszkańcy wystąpili o zgodę na stosowanie podwójnej, polsko-łemkowskiej nazwy miejscowości.

Łosie - od końca XIX w. Łemkowie z Łosia znani byli z wytwórstwa smaru do maszyn i pojazdów tzw. mazi oraz ludowych medykamentów wytwarzanych z wydobywanej na małą skalę ropy naftowej i produkowanego w wyniku destylacji drewna dziegciu . Produkty te sprzedawali w trakcie podróży odbywanych charakterystycznymi wozami, samych producentów-kupców zaś nazywano „maziarzami”. Maziarze z Łosia handlowali swoimi wyrobami na dużą skalę.


Relacja filmowa


Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Szukaj podobnych:
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica