Muszyński zamek to już nie ruiny!

Opis dodano: 2022-11-16

Muszyński zamek to już nie ruiny!
Muszyna 14 listopada 2022r.

Znajduje się na wysuniętym cyplu Pasma Koziejówki, po prawej stronie od przepływającego w dole Popradu. Dwa potoki: Muszynka i Szczwniczek tworzą tutaj widły i wpadają do głównej rzeki. Pierwsze wzmianki o zamku w tym rejonie mówią o drewnianym grodzie na szczycie Koziejówka ( 636 m n.p.m.) z XI wieku. Obecnie ruiny znajdują się na wysokości 527 m.n.m.p. Wzgórze to potocznie jest nazywane "Basztą".

Zamek składa się z baszty, w której znajduje się klatka schodowa o konstrukcji żelbetowej i ze ścian, częściowo muru południowego 11 m wysokości, 39 m długości, zachodniego, północnego i muru wschodniego od strony dziedzińca zamkowego oraz kamienicy, która jest obiektem parterowym. W powierzchni parteru znajdują się sanitariaty i sala widowiskowa. Nad parterem jest strop żelbetowy o grubości 30 cm, który stanowi platformę widokową. Na budowę zużyto 98 ton stali zbrojeniowej, ponad 1000 m3 betonu, 1100 m3 kamienia.

Na tym etapie budowy są wykonywane końcowe prace przy murze oraz przy ukształtowaniu placu dziedzińca zamkowego. Przewidywana jest dobudowa kondygnacji baszty.

O przebiegu odbudowy zamku opowiada - Władysław Pelak kierownik budowy generalnego wykonawcy f-my Budimex Barcice Paweł Ciesielski

Muzyka instrumentalna – Andrzej Gulewicz
Płyta – Odległe światy, utwór: „Dziwne sygnały”


Relacja filmowa

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Szukaj podobnych:
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica