Święto Owocobrania w Łącku

Opis dodano: 2012-09-03

Za nami już Święto Owocobrania, które w tym roku upłynęło pod znakiem dobrej zabawy i niezapomnianych emocji i wrażeń.

Niedzielne obchody Święta Owocobrania rozpoczęły się już tradycyjnie Mszą Św. odprawioną w kościele parafialnym w Łącku. Następnie barwny korowód, w skład którego weszli: zespoły regionalne – Górale Łąccy i Zespół Regionalny im. Joszka Prihody z Petrovan, przedstawiciele Związku Podhalan oddział w Łącku, uczestnicy projektu POKL „W świecie sztuki” oraz Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto poprowadził wszystkich gości do łąckiego Rynku.

Wokół płyty Rynku rozłożone były liczne stoiska wystawowe i promocyjne. Specjalne stoiska zaprezentowało również 10 sołectw gminy Łącko, które walczyły w Turnieju Wsi o Nagrodę Wójta Gminy Łącko. To właśnie nad tymi stoiskami unosiły się wyśmienite zapachy potraw regionalnych i innych specjałów, a oko przyciągały smakowite owoce. Nie zabrakło również łąckiej muzyki i okolicznościowych przyśpiewek. Największą ilość punktów otrzymało stoisko sołectwa Jazowsko, na którym nawet zaprezentowano niespotykany już dzisiaj sposób przędzenia wełny na kołowrotku.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Janusz Klag Wójt Gminy Łącko, który przywitał również przybyłych gości. Wśród nich znaleźli się: posłowie RP: Józef Lassota, Arkadiusz Mularczyk, Wiesław Janczyk, senator Stanisław Kogut, Starosta Nowosądecki Jan Golonka, przedstawiciele z partnerskich gmin z Petrovan na Słowacji i Szob na Węgrzech oraz z gminy Szydłów z wójtem Janem Klamczyńskim na czele. Wójt podziękował również specjalnym pismem okolicznościowym twórcom ludowym z regionu łąckiego za promowanie Gminy w kraju i poza jego granicami.

Następnie rozpoczął się blok regionalny, w którym zaprezentowali się Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto oraz zespoły regionalne z Łącka i Petrovan. W trakcie występów wspaniałymi plackami z jabłkami i śliwkami oraz owocami, wszystkich zgromadzonych częstowali członkowie Związku Podhalan oddział w Łącku. Zaznaczyć należy, iż placki te zostały upieczone przez przedstawicieli 11 sołectw walczących w Turnieju Wsi. Najlepsze, wg jury, placki przygotowały sołectwa z Czarnego Potoku, Zabrzeży, Zagorzyna i Szczereża.

Po występach nadszedł czas na zmagania w konkurencjach o charakterze sportowo-rekreacyjnym. W zawodach wystartowało aż 9 sołectw. Zawodnicy walczyli niezwykle dzielnie, pokonując własne słabości i walcząc z tremą – nawlekali igłę, biegali z workiem ze zbożem, podnosili ciężarek, zbijali skrzynki, ujeżdżali byka. Zmagali się również w konkurencji siłowej nazywanej uchwytem Herkulesa, którą jako niespodziankę dla uczestników przygotował Mistrz Polski Strongman Tomasz Kowal. Konkurencje te wzbudzały wielkie emocje i towarzyszyły im salwy nie tylko gromkiego śmiechu, ale i oklaski. Po podsumowaniu punktów w trzech głównych konkursach, a więc w konkursie stoisk, placków i sportowym najlepszym okazało się sołectwo Łącko, które zdobyło w sumie 155 punktów i nagrodę Wójta w wysokości 5000 zł, drugie były Maszkowice (141 pkt i 3000 zł), a trzeci Zagorzyn (133 pkt i 2000 zł).

Symboliczne czeki wraz z dyplomami przekazał na ręce sołtysów zwycięskich drużyn Janusz Klag Wójt Gminy Łącko wraz z senatorem Stanisławem Kogutem i radnym Gminy Łącko Stefanem Grabcem. Wójt pogratulował również wszystkim uczestnikom Turnieju Wsi, składając jednocześnie podziękowania na ręce sołtysów.

Po zmaganiach turniejowych fantastyczną rozrywkę zgotowała dla tłumnie zgromadzonej publiczności kielecka formacja – Kabaret Skeczów Męczących. Skecze obrazujące naszą rzeczywistość w krzywym zwierciadle przypadły wszystkim do gustu, a niemilknące owacje długo nie pozwoliły kabareciarzom zejść ze sceny.

Niedzielne świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Luz-Muz, w trakcie której cała płyta łąckiego rynku wypełniła się rozbawionymi mieszkańcami gminy.
(źródło:lacko.pl)

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Szukaj podobnych:
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica