sobota, 7 września, 2024
artykuły

57. Festiwal im. Jana Kiepury. „Dla Ciebie Śpiewam” – w kręgu przebojów Jana Kiepury

265views

„Brunetki, blondynki”, nieśmiertelny szlagier Jana Kiepury, wykonany na bis przez pięciu niezwykłych tenorów zakończył wyjątkowy i owacyjnie przyjęty wieczorny koncert złożony z najsłynniejszych pieśni i piosenek z repertuaru patrona Festiwalu „Dla Ciebie śpiewam – W kręgu przebojów Jana Kiepury”. 15 sierpnia to dla miłośników muzyki słynnego tenora dzień szczególny – data śmierci Jana Kiepury. Podczas krynickiego Festiwalu, w tym dniu słynny tenor obecny był w sposób szczególny, tradycyjnie pod pomnikiem śpiewaka organizatorzy Festiwalu złożyli też kwiaty. 57. Festiwal im. Jana Kiepury potrwa do 17 sierpnia.

15 sierpnia 1966 r. w swojej rezydencji w Harrison nieopodal Nowego Jorku zmarł Jan Kiepura. Dwa dni wcześniej dał swój ostatni koncert, były to utwory wykonane wyłącznie po polsku dla Polonii w Port Chester w Stanach Zjednoczonych. W 58. rocznicę odejścia wielkiego tenora organizatorzy Festiwalu im. Jana Kiepury: Marta Mordarska, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju oraz prof. Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny Festiwalu i bohaterowie wieczornego koncertu poświęconego „chłopakowi z Sosnowca”, tenorzy: Łukasz Gaj, Adrian Domarecki, Piotr Kalina, Szymon Rona i Tomasz Tracz oraz prowadzący wydarzenie Jerzy Snakowski złożyli kwiaty pod krynickim pomnikiem Jana Kiepury.

Na wieczorny koncert tego dnia złożyły się utwory, które Jan Kiepura śpiewał na bis, a w swojej muzycznej karierze bisował nieustannie, prezentując publiczności szczególny repertuar, wówczas bowiem zawsze śpiewał wybraną kompozycję po polsku, w kontraktach z zagranicznymi wytwórniami filmowymi zastrzegał, że wśród piosenek musi znaleźć się także utwór w jego ojczystym języku. Ogromną popularność i uwielbienie tłumów przyniosły mu właśnie te spontaniczne koncerty, jakie dawał wszędzie tam, gdzie chciała go słuchać publiczność: z hotelowych balkonów, z dachów samochodów, schodów pociągów i samolotów, na dworcach kolejowych. Niezwykły koncert „Dla Ciebie śpiewam – W kręgu przebojów Jana Kiepury” złożył się z tego wyjątkowego repertuaru słynnego tenora z Sosnowca. W Krynicy, jak wszędzie, gdzie swoje hity śpiewał Kiepura, towarzyszyły im niemilknące oklaski.

Wieczór z piosenkami Kiepury był wydarzeniem wyjątkowym także ze względu na artystów, którzy  pojawili się na estradzie Pijalni Głównej, to pięciu niezwykle utalentowanych i utytułowanych tenorów młodego pokolenia, którzy w takim składzie wystąpili po raz pierwszy: Adrian Domarecki, Łukasz Gaj, Piotr Kalina, Szymon Rona i Tomasz Tracz – tego ostatniego krynicka publiczność miała okazję już usłyszeć podczas tegorocznej edycji Festiwalu im. Jana Kiepury i nagrodzić statuetką Ulubieńca Publiczności podczas koncertu młodych talentów. Po raz pierwszy młodzi tenorzy wspólnie wykonali słynne „O sole mio” i „Brunetki, blondynki” budząc zachwyt publiczności. Gorące brawa towarzyszyły każdej pieśni i piosence, które tego wieczoru popłynęły ze sceny, a były to, m.in. „Granada” w wykonaniu Łukasza Gaja, „Ninon, ach uśmiechnij się” w interpretacji Adriana Domareckiego, wyśpiewana przez Tomasza Tracza „Tobie śpiewam tę pieśń”, „Marie, Marie…” w wykonaniu Piotra Kaliny czy „Mów do mnie jeszcze” zaśpiewana przez Szymona Ronę. Solistom tego wieczoru towarzyszyli znakomici pianiści Katarzyna Starzycka i Grzegorz Biegas. Koncert poprowadził Jerzy Snakowski.

Tradycyjnie, zanim melomani usłyszeli pięciu tenorów wieczorem w Pijalni Głównej,  Adrian Domarecki, Łukasz Gaj, Piotr Kalina, Szymon Rona i Tomasz Tracz byli gośćmi Spotkania z Gwiazdą. Jerzemu Snakowskiemu i krynickiej publiczności opowiadali o tym, czy rzeczywiście tenorzy wiodą specyficzny tryb życia. Nie obyło się także bez opowieści i anegdot o Janie Kiepurze – najsłynniejszym polskim tenorze.

Popołudnie wypełniły festiwalowej publiczności utwory krynickiego kompozytora Adama Wrońskiego, tworzącego przed stu laty, a nazywanego „małopolskim Straussem”. Publiczność usłyszała m.in. takie kompozycje jak: „Dziennikarski mazur”, „Pożegnanie Krakowa”, ” Do Hawełki” w wykonaniu Krynickiej Orkiestry Zdrojowej im. Adama Wrońskiego.

Szóstego dnia 57. Festiwalu im. Jana Kiepury publiczność powitał Zespół Regionalny Pogranicze, który na co dzień muzykuje w pobliskim Tyliczu, kultywując tradycję i kulturę regionu.

Spotkanie z artystami na krynickim Deptaku

Andrzej Gulewicz  MTV 24

Źródło: Biuro Prasowe Festiwalu

Fot. Andrzej Rams