sobota, 7 września, 2024
artykuły

57.Festiwal im. Jana Kiepury. Koncert muzyki filmowej i musicalowej

293views

Burza oklasków i temat z filmu „Dirty Dancing” na bis w wykonaniu Mileny Lange, Michała Janickiego i Kai Mianowanej zakończyły czwarty dzień Festiwalu im. Jana Kiepury. Program tego dnia był iście festiwalowy: od klimatu lat 20. i 30. przywołanego w porannym paśmie wydarzeń, poprzez muzyczne przedstawienie teatralne skierowane dla najmłodszych, kończąc na najpopularniejszych melodiach filmowych i musicalowych.

Kiedy święcący już triumfy śpiewak operowy Jan Kiepura zorientował się, że produkcje filmowe mogą mu dać szerszą popularność niż występy na scenach operowych, niezwłocznie zaangażował się w ten gatunek, dzięki czemu dziś możemy zobaczyć słynnego tenora uwiecznionego na taśmie filmowej. Ale współcześni zarzucali mu, że rozmienia się na drobne. Czy mieli rację? Dziś to właśnie te utwory publiczność zna najlepiej.

Filmowe i musicalowe tematy pojawiły się także w programie festiwalu poświęconego Kiepurze. Wieczorny koncert czwartego dnia Festiwalu rozpoczął temat z filmu „Stawka większa niż życie” w wykonaniu Warsaw Impressione Orchestra pod batutą Tomasza Labunia. Program wypełniły takie filmowe przeboje jak: Pieśń o Małym Rycerzu „W stepie szerokim” Wojciecha Kilara z filmu „Przygody Pana Michała”, niezapomniany walc Waldemara Kazaneckiego z „Nocy i dni”, temat „Writings On The Wall” z filmu „James Bond”, „My Heart Will Go On” z oskarowego „Titanica”, „Can You Feel the Love Tonight” z disneyowskiej animacji „Król Lew” czy niezwykła wokaliza sopranowa tematu z filmu „Interstellar”.

Muzyczne i musicalowe utwory wykonali tego wieczoru artyści operowi, którzy – podobnie jak patron festiwalu – w muzyce filmowej odnajdują potencjał dla swoich możliwości wokalnych: sopranistka Milena Lange, baryton Michał Janicki i wokalistka Kaja Mianowana. Koncert poprowadziła Laura Łącz.

Muzyczny wieczór zakończył się gromkimi brawami – oklaski towarzyszyły zresztą artystom nieustannie – i bisem, Milena Lange, Michał Janicki i Kaja Mianowana wykonali wspólnie z publicznością słynny utwór „Time of My Life” z filmu „Dirty Dancing”.

Tradycyjnie już bohaterowie wieczornego koncertu byli gośćmi Spotkania z Gwiazdą na krynickim deptaku. Milena Lange, Michał Janicki i Kaja Mianowana opowiedzieli Reginie Gowarzewskiej o swoich artystycznych drogach, które sprawiły, że operowy repertuar przeplatają z muzyką z zupełnie innych gatunków.

W muzyczną podróż do klimatu Krynicy lat międzywojennych zabrali festiwalową publiczność młodzi wykonawcy Formacji Tanecznej „Funky Dolls” i Zespołu Tańca Artystycznego „Miniatury” działających przy krynickim Centrum Kultury. Nieśmiertelnym szlagierom towarzyszył program taneczny „Lata 20., lata 30…”

Różnorodność programu Festiwalu, któremu patronuje Jan Kiepura to założenie wypracowane przez ponad pół wieku przez kolejnych dyrektorów artystycznych wydarzenia i lubiane przez publiczność, która może znaleźć w nim coś dla siebie. Po raz pierwszy w repertuarze znalazło się także wydarzenie skierowane do najmłodszych – muzyczne przedstawienie „Pchła Szachrajka”, które w krynickim amfiteatrze zaprezentował Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc. Nie przypadkiem Pchła Szachrajka pojawiła się w letniej stolicy opery i operetki, jak twierdziła bowiem, umie śpiewać arię z „Toski” – fragmenty opery Pucciniego młodzi widzowie mogli usłyszeć także w spektaklu.

Tegoroczny Festiwal im. Jana Kiepury potrwa do 17 sierpnia. Przez najbliższy tydzień na uczestników czeka niemal 30 wydarzeń: gale operowe i operetkowe, spektakle operowe, koncerty kameralne, ale również przedstawienie teatralne i występy wokalno-choreograficzne, a także niezwykle lubiane spotkania z artystami.

Festiwal im. Jana Kiepury to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne, odbywające się w Krynicy-Zdroju. Twórcą Festiwalu i organizatorem pierwszych 15. edycji był Stefan Półchłopek, który – nawiązując do tradycji przedwojennej Krynicy – chciał upamiętnić życie i twórczość Jana Kiepury. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1967 roku. Gościem honorowym była wówczas Marta Eggerth-Kiepura, żona słynnego tenora. Przez niemal 30 lat Festiwal prowadził Bogusław Kaczyński.

Gospodarzem 57. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Gmina Krynica-Zdrój, zaś organizatorem wydarzenia Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Województwo Małopolskie jest Partnerem Głównym, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego oraz Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.

Andrzej Gulewicz  MTV 24

Źródło: Biuro Prasowe Festiwalu

Fot. Andrzej Rams