720 lat miasta królewskiego Wałcz
Wałcz 24 maja 2025r.
Wałcz jest powiatowym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym w województwie zachodniopomorskim, siedzibą urzędów i instytucji lokalnych. Liczy ok. 24 tyś. mieszkańców. Znajduje się na terenie płaskim, urozmaiconym w niewielkie wzniesienia.




Wałcz to miasto królewskie, o bogatej historii, lokowane w 1303 roku. Było przynależne w XVI wieku do województwa poznańskiego, obecnie należy do województwa zachodniopomorskiego.






Miasto usadowione jest nad jeziorami: Raduń o pow. 227,12 ha oraz Jeziorem Zamkowym o pow. 133,01 ha. Przez miasto przepływa rzeka Pilca. Wyróżnia się 4 wydzielone części miasta, które dawniej były osobnymi miejscowościami: Chrząstkowo, Morzyca, Olszynka, Sosnówka.
W sąsiedztwie Wałcza znajdują się również jeziora: Chmiel Duży, Chmiel, Raduń Mały, Ostrowiec, Lubianka, Jezioro Łabędzie. Akweny te położone są w zwartych kompleksach lasów o zróżnicowanym drzewostanie.
W Wałczu znajdują się zakłady produkujące: nowoczesne wycinarki laserowe, części rowerowe (piasty rowerowe i mechanizmy korbowe), syropy i soki zagęszczane, preparaty biologiczne dla rolnictwa i leśnictwa.
W Wałczu stacjonuje 100 Batalion Łączności, 104 Batalion Zabezpieczenia, 1 Regionalna Baza Logistyczna, a także ma siedzibę 107 Szpital Wojskowy.






Przez Wałcz prowadzą drogi krajowe: nr 10 oraz nr 22, linia kolejowa nr 403 biegnąca w kierunku Piły. Przez Wałcz kursują pociągi regionalne relacji Piła Główna – Szczecin Główny oraz pospieszne do Warszawy i Szczecina. Miasto ma dworzec kolejowy zabytkowy, niestety od lat bardzo zaniedbany i nieczynny. Prawdopodobnie ma być remontowany w 2026 roku. Komunikację autobusową w rejonie Wałcza prowadzi Wałeckie Towarzystwo Przewozowe „Lasocki” oraz Euromatpol. Natomiast Komunikację miejską na 14 liniach obsługuje Zakład Komunikacji Miejskiej w Wałczu. Autobusy ZKM kursują na 14 liniach.


Nad jeziorem Raduń usytuowany jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który dysponuje sprzętem sportowym ( motorówkami, kajakami, rowerami wodnymi oraz statkiem spacerowym Delfin). Miejsce to służy też jako baza wypadowa do wędrówek pieszych, rajdów rowerowych oraz spływów kajakowych. Atrakcją jest most wiszący. Tu też mieści się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, należący do Centralnego Ośrodku Sportu. Obiekt posiada: krytą pływalnię, tor wioślarsko-kajakowy, hale sportowe, wypożyczalnię sprzętu rekreacyjnego, siłownię, stadion z bieżnią mineralną, salę bokserską, trasę narto-rolkową, korty tenisowe, zespół boisk, profesjonalną salę bokserską, salę z ergometrami.
Nad jeziorami wałeckimi znajdują się plaże i kąpieliska, a także pola namiotowe i wypożyczalnie sprzętu sportowego.




W Wałczu pomiędzy jeziorami Zamkowym i Chmiel Duży znajdują się Fortyfikacje Grupy Warownej. Są odcinkiem Wału Pomorskiego z naturalnymi elementami przeszkód, jakie były wykorzystywane przy budowie umocnień i fortyfikacji. Specyficzne, polodowcowe ukształtowanie terenu dało możliwość stworzenia linii obrony z ukrytymi miejscami obserwacyjnymi i punktami ostrzału.
Schrony wybudowano w latach 1932-1936, znajdowały się tu kopuły pancerne z polowymi armatami przeciw pancernymi oraz stanowiska broni maszynowej z szerokim polem ostrzału i stanowiska obserwacyjne. Pod koniec stycznia 1945 roku umocnienia zostały obsadzone wzmocnionymi siłami niemieckimi. Jednak silny napór oraz regularny ostrzał nękający z moździerzy i lekkiej artylerii spowodował porzucenie fortyfikacji przez Niemców. W efekcie schrony zostały wysadzone przez polskich i rosyjskich saperów na przełomie lutego i marca 1945 roku.


W kwietniu 2023 roku miasto o wyjątkowej historii obchodziło jubileusz 720-lecia Miasta Wałcza.
Płyta: „Platynowe Brzmienia, Pastelowe Barwy”.. Utwór: „Posłuchaj”
Relacja filmowa oraz muzyka instrumentalna
Andrzej Gulewicz MTV 24