czwartek, 23 maja, 2024
artykuły

Aktywnie w górach! Sprawdź, które miejsca warto odwiedzić i z jakich atrakcji skorzystać

185views

Szukasz pomysłu na weekendowy wyjazd w góry? Chciałbyś zaplanować swój wolny czas i spędzić go ciekawie? W ośrodkach turystycznych Grupy PKL czeka sporo aktywności również tych zimowych. Warto zatem odwiedzić górskie lokalizacje i skorzystać z atrakcji zanim ruszą zaplanowane wiosenne przeglądy techniczne

Jeśli planujesz swój wolny czas spędzić w górach i wykorzystać go w pełni, warto pod uwagę wziąć zaplanowane przeglądy techniczne, które w ośrodkach turystycznych Grupy PKL właśnie się rozpoczęły. Na czas przygotowań urządzeń do wiosny, koleje linowe i urządzenia będą stopniowo wyłączane z ruchu pasażerskiego, a ośrodki ograniczą funkcjonowanie. Dlatego warto zapoznać się z terminami prac w poszczególnych lokalizacjach. 

O tych datach warto pamiętać – ruszyły przeglądy techniczne w ośrodkach Grupy PKL

Na zewnątrz robi się coraz cieplej i wkrótce przywitamy wiosnę, a to oznacza, że w ośrodkach turystycznych Polskich Kolei Linowych ruszają zaplanowane przeglądy techniczne urządzeń, które związane są z czasowym wyłączaniem z ruchu pasażerskiego kolei.

W solińskim ośrodku Grupy PKL prace serwisowe rozpoczęły się 4 marca i potrwają do 21 marca. W ośrodkach turystycznych na Palenicy w Szczawnicy oraz Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim urządzenia będą wyłączone z ruchu od 18 do 29 marca. Na Jaworzynie Krynickiej oraz na Mosornym Groniu w Zawoi prace serwisowe potrwają od 2 do 26 kwietnia. Na Gubałówce przegląd kolei i urządzeń zgodnie z harmonogramem zaplanowany jest w dniach 8-12 kwietnia, natomiast na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju 15-26 kwietnia. Przegląd urządzeń i kolei na Kasprowym Wierchu zaplanowany został od 6 do 24 maja.

Warto wykorzystać czas przed przeglądami serwisowymi i skorzystać z dostępnych atrakcji w ośrodkach Grupy PKL.

Rusz w Bieszczady!

Krajobrazy i bieszczadzka przyroda zachwycają i można się nimi delektować o każdej porze roku. Jeśli w najbliższym czasie planujemy odwiedzić Solinę warto wziąć pod uwagę terminy wiosennych prac serwisowych, ponieważ w tym czasie nieczynna będzie stacja dolna Plasza oraz kolej widokowa, która będzie wyłączona z ruchu.

Do dyspozycji odwiedzających będzie natomiast Wieża Widokowa wraz z tarasem, a tam niesamowite krajobrazy, które będziemy mogli podziwiać z góry. W trakcie przeglądów bilet na wieżę dostaniemy nie za 19, a za 5 zł. Turyści skorzystają również z kawiarni na Wieży, w której skosztują pysznych ciast i uraczą się widokami na bieszczadzkie wzgórza i jeziora.

Bajeczne Zakopane i narciarskie Tatry

• Kasprowy Wierch z narciarską ofertą 

Tatry zachwycają i kuszą miłośników sportów zimowych. Na Kasprowym Wierchu poczujemy iście alpejski klimat, ponieważ wciąż panują tutaj dobre warunki narciarskie. Dostępne są obie trasy w Dolinie Gąsienicowej (1200 m) oraz Goryczkowej (2100 m)

Warto nadmienić, że są to jedyne w Polsce trasy wysokogórskie, które w pełni pokrywa naturalny śnieg. Dlatego ich otwarcie jest uzależnione od warunków pogodowych, zatem warto śledzić stronę www.pkl.pl oraz media społecznościowe ośrodka PKL Kasprowy Wierch by być na bieżąco. ​

• Gubałówka – wciąż najjaśniejszy punk w Polsce!

Odwiedzając Zakopane, koniecznie wybierzmy się na Gubałówkę, na która dotrzemy kultowymi wagonikami kolei linowo-terenowej PKL.

Jeszcze do 18 marca będziemy mogli podziwiać iskrzące rzeźby w Krainie Światła, nie przegapmy zatem szansy na odwiedzenie tego najwyżej położonego parku świetlnego w  Polsce.  Do dyspozycji odwiedzających jest również wyprofilowany ze śniegu zjazdowy tor SnowGubing’owy, znajdujący się obok stacji dolnej kolei PKL. Na miejscu skorzystamy również z przygotowanej zjeżdzalni grawitacyjnej, która zawsze gwarantuje niezapomniane emocje! 

Beskid Sądecki – retro podróże i szusowanie

• Podróż do lat 30. ubiegłego wieku

Do Krynicy-Zdroju polecamy wybrać się osobom szukającym relaksu oraz odprężenia. W tym uroczym miasteczku, położonym w dolinie otoczonej przez góry Beskidu Sądeckiego, powrócimy do sentymentalnej epoki retro. Goście odwiedzający Krynicę-Zdrój i Górę Parkową wezmą udział w sentymentalnej podroży w czasie do lat 30. ubiegłego wieku.

PKL zapraszają turystów do ośrodka na Górze Parkowej, gdzie czeka sporo retro atrakcji. Przez multimedia i nowoczesną technologię powrócimy do przeszłości, a na szczyt wzniesienia dotrzemy zabytkowymi i odrestaurowanymi wagonami kolei linowo-terenowej pochodzącymi z 1937 roku. Miłośnikom eleganckiego stylu art deco polecamy Kawiarnię oraz Restaurację Parkową, w których również poczujemy niezwykły klimat.

Na szczycie wzniesienia przy dobrej pogodzie czeka również niespodzianka dla wszystkich miłośników adrenaliny i zabawy – uwielbiane „Rajskie ślizgawki”. Spośród kilku znajdujących się torów, każdy wybierze ten odpowiedni dla siebie i zjedzie z niego na specjalnie przygotowanych matach. Na najmłodszych czeka fala o łagodnych zakrętach, z której poślizgają się w towarzystwie swoich opiekunów. Spragnieni wrażeń mogą zjechać krętym tunelem, a najodważniejsi skorzystać z przejazdu trasą kamikadze.

• Jaworzyna Krynicka – zaprasza miłośników sportów zimowych

Wszystkim miłośnikom narciarstwa i deski, którzy ciągle czują niedosyt zimowej frajdy, polecamy ośrodek sportowo-turystyczny Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej. Wciąż skorzystamy z tras narciarskich nr: 1 (2600m), 2 (900m), 3 (700m), 5 (1000m), 6 (1000m), 7 (500m) oraz trasy Pucharu Świata 2A i szkoleniowych.

Natomiast ze względu na cieplejsze dni zmieniły się godziny dostępności stacji 9:00-16:00, a także cennik skipassów z zimowego na ten obwiązujący w niskim sezonie. Więcej informacji: https://jaworzynakrynicka.pl/wydarzenia/aktualnosci/sezon-niski-(od-27.02.2024).

Beskidy na weekend – zamieniamy dwie deski na dwa kółka

Dłuższe i już cieplejsze dni warto wykorzystać i spędzić poza domem. W Beskidzie Małym proponujemy odwiedzić Górę Żar, na którą wyruszymy wagonikiem kolei linowo-terenowej PKL. Tutaj zdecydowanie czeka sporo niespodzianek dla miłośników jednośladów i jazdy wyczynowej.

Po sezonie zimowym w ośrodku Grupy PKL na Górze Żar zostały przygotowane i udostępnione wszystkie trasy rowerowe. Pasjonaci downhillu już mogą poczuć „flow” oraz szlifować swoje umiejętności.

Do 17 marca kolej będzie czynna w godzinach: 9:00 – 18:00, w tym czasie w ośrodku na Górze Żar całodzienne karnety rowerowe otrzymamy z -20% promocją. W terminie 18 – 29 marca planowany jest przegląd kolei oraz docelowy remont tras.

Warto również odwiedzić Mosorny Groń w Zawoi, gdzie znajduje się wieża widokowa, z której krajobrazy na pobliskie góry zawsze budzą podziw. Na miejscu skorzystamy także wyjątkowej i regionalnej Karczmy Mosorny Groń.

Aby udać się na szczyt Mosornego Gronia możemy w weekendy skorzystać z kolei krzesełkowej, która dostępna jest w godzinach 9:00-17:00.

Pieniny – pomysł na rodzinny wyjazd

Szczawnica zdecydowanie przypadnie do gustu lubiącym zwiedzać, poznawać i odkrywać. Warto wybrać ten kierunek, ponieważ kryje w sobie wiele ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Jedną  z popularniejszych atrakcji jest Palenica (722 m n.p.m.), usytuowana w centrum miasta. Na górę dostaniemy się koleją krzesełkową PKL. Ze szczytu Palenicy rozciąga się malownicza panorama na Pieniny z Trzema Koronami i Sokolicą oraz Beskidy czy Tatry.

Regionalny dań zasmakujemy w wyremontowanym Szałasie Palenica oraz odnowionej Przystani Szafranówka. Jeśli planujemy w Szczawnicy zatrzymać się na dłużej, warto skorzystać z oferty Willi i Restauracji pod Kolejką, których budynek znajduje się przy samej kolei krzesełkowej.

Godziny funkcjonowania ośrodków PKL dostępne są na stronie internetowej www.pkl.pl. Rekomendujemy zakup biletów na wybrany dzień i godzinę z wyprzedzeniem w biletomatach lub poprzez stronę internetową PKL.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane