sobota, 7 września, 2024
artykuły

Aktywny wrzesień – wykorzystaj ciepłe dni i spędź wyjątkowe chwile w górach!

152views

Wrzesień wcale nie musi być nudny, wystarczy znaleźć ciekawe miejsce, zaplanować czas, ruszyć z domu i wykorzystać ciągle sprzyjającą pogodę. W górach zawsze czeka na nas sporo atrakcji. Trasy rowerowe, intersujące wędrówki po szlakach, piękne widoki oraz wiele aktywności dla dzieci i dorosłych. Sprawdźcie koniecznie, które miejsca warto odwiedzić i w pełni wykorzystać ciepłe chwile.

Jeśli cenicie odpoczynek w letnie dni, ale szukacie terminu bez parzącego słońca i też mniej popularnego turystycznie, wrzesień to idealny moment na spokojniejsze odkrywanie gór. Dokąd warto pojechać w tym miesiącu? Przedstawiamy pakiet propozycji, wśród których z pewnością znajdziecie inspiracje na wyjazd.

Rowerowo w Szczawnicy i aktywnie na Palenicy

Szczawnica to malownicze krajobrazy, niebanalne atrakcje, mnóstwo ścieżek rowerowych i pyszne jedzenie! W ośrodku turystycznym PKL skorzystamy z atrakcyjnych pakietów, w ramach których posłuchamy opowieści flisaków podczas spływu Dunajcem, a także wyruszymy koleją krzesełkową na znaną Palenicę. To właśnie z jej szczytu będziemy podziwiać urokliwe widoki na Szczawnicę, Pieniny z Trzema Koronami, a także Tatry. Bilety łączone dostępne są w sklepie internetowym na stronie www.pkl.pl, a także w biletomatach, w kasie spływu Dunajcem oraz przystani początkowej Sromowce Wyżne-Kąty.

Na miłośników górskich wędrówek czekają szlaki, które z pewnością pozwolą odkrywać piękno pienińskiej przyrody. Na spacery w towarzystwie przewodnika wyruszymy w każdą wrześniową sobotę. Najmłodsi w ośrodku PKL na Palenicy przemierzą ścieżkę edukacyjną „Małych Zdobywców Gór”, a także skorzystają z niesamowitej atrakcji, jaką jest zjeżdżalnia grawitacyjna.

Szczawnica to także doskonałe miejsce na rowerowe aktywności. Znajduje się tutaj sporo ścieżek dedykowanych dla osób w każdym wieku, a także trasy downhillowe dla zwolenników adrenaliny.

Tuż obok dolnej stacji kolei krzesełkowej na Palenicę oraz Willi i Restauracji pod Kolejką powstała Przystań Palenica – zupełnie nowe miejsce na kulinarnej mapie Szczawnicy. W Przystani Palenica zrelaksujemy się i skosztujemy smacznych dań, na miejscu dostępna jest również strefa zabaw dla najmłodszych.

Pomysł na wrześniowy relaks – Międzybrodzie Żywieckie i Góra Żar

Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim to spotkanie żywiołów oraz miejsce, które tętni życiem o każdej porze roku. Z jej szczytu możemy podziwiać piękne panoramy Beskidów, Mosorny Groń i jeziora.

Ośrodek turystyczny Grupy PKL na Górze Żar to miejsce ulubionych wycieczek, rodzinnych zabaw i downhillowych szaleństw. Na miejscu skorzystamy z pięciu tras downhillowych, a także jedynego w Polsce skill parku – Żarogang. Miłośników dwóch kółek zachęcamy do udziału w zawodach Local Series of Downhill, które zaplanowane zostały na 31 sierpnia i 1 września.

W ośrodku PKL na Górze Żar najmłodszych oraz rodziny z dziećmi zachęcamy do wspólnej integracji i udziału w grze terenowej „Beskidzki detektyw”.

Szlakiem z Zawoi na Mosorny Groń!

Zawoja to miejsce polecane wszystkim szukającym wytchnienia i resetu. Malownicza miejscowość położona jest u podnóża Babiej Góry. Odwiedzając ją, warto wybrać się do ośrodka turystycznego Grupy PKL na Mosornym Groniuw którym między innymi czeka nas podróż koleją krzesełkową i widoki, które trzeba zobaczy! Miłośnicy jednośladów na miejscu skorzystają z rowerowych tras downhillowychJuż 14 i 15 września odbędą się tutaj zawody rowerowe z cyklu Local Series of Downhill, które będą emocjonującym wydarzeniem!

Rodziny z dziećmi wezmą udział w grze terenowej „Beskidzki detektyw”, podczas której nie tylko zintegrują się z bliskimi, ale i poznają wiele ciekawostek związanych z regionem Beskidu. Darmową grę można pobrać w kasie biletowej przy dolnej stacji kolei PKL.

Na szczycie góry dostępna jest wieża widokowa z tarasem, z którego możemy podziwiać wyjątkowe panoramy. Jeśli chcemy skosztować lokalnych dań, warto odwiedzić karczmę na Mosornym Groniu

Turyści odwiedzający Babiogórski Park Narodowy za okazaniem dowodu zakupu biletu mogą skorzystać ze zniżki na podróż koleją. Informacje na ten temat znajdziemy na stronie: https://www.pkl.pl/post/aktualnosci/znizka-dla-osob-odwiedzajacych-babiogorski-park-narodowy.html

Wrzesień w retro klimacie – podróż w czasie na Górze Parkowej

Wrzesień to miesiąc, który przybliża nas do jesieni – pory roku pełnej nostalgii. Jeśli zatem chcemy pozostać w nastrojowym klimacie, proponujemy sentymentalną podróż w czasie. Tej z pewnością doświadczymy odwiedzając Górę Parkową w Krynicy-Zdroju.

Ośrodek turystyczny Grupy PKL na Górze Parkowej to miejsce, w którym czas się zatrzymuje a historia jest ciągle żywa. Turyści wyruszają tutaj w niezwykła podróż w czasie aż do lat 30. ubiegłego wieku. Wszystkie dostępne atrakcje nawiązują do klimatu retro.

Na Górę Parkową podróżujemy odrestaurowanymi i historycznymi wagonikami kolei linowo-terenowej z 1937 roku. Tuż przy górnej stacji kolei czeka na nas muzyczna ławka, na której usłyszymy słynne utwory Jana Kiepury, a także kompleks rajskich ślizgawek, wśród których każdy znajdzie tor idealny dla siebie. Do 27 września możemy wziąć udział w retro fajfachPotańcówki w rytm znanych przebojów odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 15:00-18:00.

Warto śledzić social media Góry Parkowej, ponieważ jeszcze tylko w jeden z jesiennych weekendów turyści wyruszą w podróż balonem

Rusz na Jaworzynę zanim rozpoczną się jesienne przeglądy!

Wybierając się do Krynicy-Zdrój koniecznie odwiedźmy ośrodek turystyczny PKL na Jaworzynie. Miejsce polecamy szczególnie, ponieważ już od 16 września rozpoczną się tutaj zaplanowane przeglądy techniczne kolei oraz urządzeń, które potrwają do 29 listopada. W tym czasie kolej gondolowa prowadząca na szczyt Jaworzyny będzie wyłączona z ruchu. Natomiast na górę będziemy mogli wyruszyć szlakami spacerem lub jednośladem.

Do 29.09 (niedziela) na szczycie góry będzie czynna karczma Harnaś. Jeśli planujemy w tym miejscu zatrzymać się na dłużej do naszej dyspozycji będzie Hotel Jaworzyna, smacznych dań skosztujemy w Restauracji Gondola.

Do tego czasu możemy na szczyt Jaworzyny wyruszyć koleją gondolową, podziwiając piękne okolice. Malownicze pejzaże zobaczymy również z Platformy Widokowej 360 na poziomie 1122 m n.p.m.

Ośrodek Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej to zdecydowanie różnorodne atrakcje i miejsce, w którym każdy znajdzie aktywność idealną dla swoich możliwości i zamiłowań.

Dzisiaj Gubałówka, jutro Butorowy – poznaj Tatry z dwóch perspektyw!

Wrzesień to dobry czas na wizytę w Zakopanem oraz poznanie Tatr i to z różnych perspektyw – szczytu Gubałówki oraz Butorowego Wierchu!

Słynnej Gubałówki, góry rozciągającej się nad miastem, nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Na jej szczyt można wyruszyć spacerem lub kultową koleją linowo-terenową PKL, a tam czeka na nas sporo atrakcji. Miejsce jest idealne na rodzinne wycieczki.

Najwyżej położona plaża w kraju wciąż zachęca do relaksu na leżakach, zjeżdżalnia grawitacyjna pozwala doświadczyć niezapomnianych emocji, a Restauracja Tarasy i Widokówka czy Cafe Gubałówka zapraszają na kulinarną rozkosz.

Nie tylko ze szczytu Gubałówki krajobraz na Tatry jest wyjątkowy! Okazuje się, że widok na te góry jest doskonały z kolei krzesełkowej na Butorowym Wierchu. Jeśli jeszcze nie mieliśmy szansy o tym się przekonać – koniecznie skorzystajmy z biletu podhalański duetPodhalański duet to możliwość wjazdu i zjazdu, zarówno na Gubałówkę, jak i Butorowy Wierch. Oba te miejsca są punktami widokowymi, pozwalającymi odkryć niesamowite uroki na panoramę Tatr. Więcej informacji o atrakcji znajduje się na stronie www.pkl.pl.

Góra opowieści i podróż do Doliny Gąsienicowej

Kasprowy Wierch to jedne z ulubionych szczytów w polskich Tatrach. To właśnie na szczyt możemy wyruszyć najstarszą koleją linową w Polsce, która we wrześniu od poniedziałku do czwartku kursuje w godzinach 7:30-18:00, natomiast od piątku do niedzieli w podróż wyruszymy w godz. 7:00-18:00 (ostatni wjazd do góry zgodnie z harmonogramem jest o godz. 16:00).

Kasprowy Wierch to niesamowite krajobrazy, które z pewnością na długo zostaną w naszej pamięci, ale to również mnóstwo historii, opowieści i ciekawostek, które trzeba poznać! Informacje o tej górze, kolei linowej, ukształtowaniu Tatr czy tutejszej faunie i florze możemy zagłębiać podczas prelekcji, które odbywają się na Kasprowym Wierchu w ramach akcji edukacyjnej #StacjaEdukacjaPrzewodnicy jeszcze do końca września czekają na turystów z fascynującymi opowieściami, możemy spotkać ich codziennie od 10:00 do 16:00.

Odwiedzając Kasprowy Wierch koniecznie wybierzmy się w podróż koleją krzesełkową do wciąż zielonej Doliny Gąsienicowej. Warto skorzystać z opcji wycieczki z audio-przewodnikiem, który opowieściami umili nam 40-minutową podróż. Z atrakcji skorzystamy jeszcze do końca wrzesnia w ramach zakupionego biletu na przejazd koleją główną. 

Nowe spojrzenie na Bieszczady i czadowe atrakcje

Bieszczady intrygują krajobrazami, skrywanymi tajemnicami i spokojem, którym otaczają swoich gości. To miejsce zdecydowanie polecamy odwiedzić we wrześniu.

W ośrodku turystycznym Grupy PKL w Solinie doświadczymy niezapominanych momentów podczas podróż koleją gondolową. Będziemy odkrywać na nowo bieszczadzkie zielone wzgórza. Spektakularne scenerie czekają na nas również na tarasie Wieży Widokowej

parku rozrywki Tajemnicza Solina wciąż możemy skorzystać z wielu zaplanowanych wydarzeń oraz dostępnych atrakcji, które pozwalają zagłębić się w świat legendarnych Biesów i Czadów. 

Jak widać wrzesień w górach zapowiada się bardzo intersująco i wciąż w wielu miejscach czeka na nas sporo atrakcji. Zatem nie pozostaje nam nic innego, niż ruszyć z domu i zaplanować wyjazd w góry!

Grupa PKL rekomenduje zakup biletów z wyprzedzeniem na wybrany termin w sklepie internetowym https://www.sklep.pkl.pl/.Wszystkie szczegółowe informacje na temat aktywności i godzin otwarcia ośrodków Grupy PKL znajdują się na stronie www.pkl.pl oraz w mediach społecznościowych ośrodków i PKL.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z 88-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz  MTV 24

Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane