wtorek, 16 lipca, 2024
artykuły

„Alicja w miastach” otworzy przegląd filmów Wima Wendersa w Kinie SOKÓŁ!

238views

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza 28 listopada na film Wima Wendersa „Alicja w miastach”, który obejrzeć będzie można na dużym ekranie w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego KOT. Projekcja odbędzie się w związku z przeglądem filmowym WIM WENDERS – MISTRZ KINA DROGI.

ALICJA W MIASTACH jest, formalnie rzecz biorąc, czwartym filmem Wendersa, ale reżyser często klasyfikuje go jako swój pierwszy, ponieważ odkrywa w nim film drogi jako gatunek.

Jest to również pierwszy film Wendersa nakręcony częściowo w USA i pierwszy, w którym występuje jego „alter ego” Phillip Winter (Rüdiger Vogler). „Alicja w miastach” jest często porównywana do „Brzdąca” Charliego Chaplina. Film otrzymał Nagrodę Niemieckich Krytyków w 1974 roku.

Dziennikarz Phillip Winter chce napisać artykuł o Ameryce, ale poza zrobieniem serii polaroidów nic innego mu się nie udaje. Rozczarowany rozpoczyna podróż powrotną do Niemiec. Niechętnie zgadza się wziąć małą Alice pod swoją opiekę, ponieważ jej matka, którą spotyka w Nowym Jorku dzień przed wyjazdem, odmawia zajęcia się dziewczynką. W Amsterdamie matka nie pojawia się zgodnie z umową, więc Winter i Alice wyruszają na poszukiwanie babci Alice w Zagłębiu Ruhry. Podczas wspólnych poszukiwań ich początkowa wzajemna niechęć stopniowo przeradza się w sympatię.

Szczegóły na stronie: https://mcksokol.pl/wydarzenie/alicja-w-miastach
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie MCK SOKÓŁ oraz online!

Andrzej Gulewicz  MTV24

Źródło: MCK Sokół Nowy Sącz