75 lat od pierwszego wjazdu koleją PKL - niezwykła rocznica Apoloniusza Rajwy na Kasprowym Wierchu

75 lat od pierwszego wjazdu koleją PKL - niezwykła rocznica Apoloniusza Rajwy na Kasprowym Wierchu
Dokładnie 14 września 1947 roku Apoloniusz Rajwa – znany przewodnik tatrzański, speleolog, wieloletni pracownik naukowy Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW oraz ambasador projektu PKL, TPN i TOPR. ”Odpowiedzialnie w góry” – pierwszy raz wyruszył koleją linową PKL na Kasprowy Wierch. 75 rocznicę tej pamiętnej podróży Taternik uczcił wyjeżdżając po raz kolejny wagonikiem na szczyt góry.

Kasprowy Wierch bez wątpienia zna każdy i choć większość z nas może pochwalić się chociażby jedną wizytą na tym szczycie, to są również tacy, którzy mają ich za sobą tysiące. Apoloniusz Rajwa – wyruszając po raz pierwszy koleją linową PKL na Kasprowy Wierch – miał zaledwie 13 lat i dopiero właśnie przeprowadził się z rodzicami ze Śląska Cieszyńskiego do Zakopanego. Choć od tamtego czasu kursował wszystkimi typami wagoników na górę i to wiele razy, 75 rocznicę tej pamiętnej podróży postanowił uczcić wyjeżdżając kolejny raz wagonikiem PKL na Kasprowy Wierch.

- Koleją linową PKL na szczyt Kasprowego Wierchu wyjechałem po raz pierwszy mając 13 lat, na tę wycieczkę zabrała mnie nasza ówczesna sąsiadka pani Zofia Stopkowa. Na szczyt jechaliśmy pierwszym – teraz już zabytkowym – ośmiokątnym wagonikiem kolei. Od tamtego czasu upłynęło sporo lat, dlatego nie pamiętam dokładnie jakie emocje mi wówczas towarzyszyły, natomiast ten jubileusz dla mnie był niezwykły. Chciałem wyjechać na Kasprowy Wierch i w ten sposób uczcić swoją pierwszą podróż koleją, tymczasem pracownicy PKL oraz IMGW przygotowali dla mnie wspaniałą niespodziankę, która zostanie ze mną na długo – mówił Apoloniusz Rajwa w rocznicę swojego pierwszego wyjazdu na górę.

Jubileusz 75-lecia pana Apoloniusza na Kasparowym Wierchu to ważna chwila nie tylko dla świętującego, ale również dla PKL. Apoloniusz Rajwa oprócz stałych podróży wagonikami kolei na Kasprowy Wierch, jest również aktywnym ambasadorem projektu stworzonego przez PKL „Odpowiedzialnie w góry”, w którym podpowiada jak korzystać z uroków gór bezpiecznie oraz jak przygotować się do wypraw w Tatry.

- Cieszymy się , że w wśród swoich pasażerów kolej PKL Kasprowy Wierch ma takie postacie, jak pan Apoloniusz Rajwa. To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy uczestniczyć i być częścią tego pięknego jubileuszu i wspomnień. Panu Apoloniuszowi życzymy wszystkiego najlepszego, wielu niezapomnianych podróży na szczyt Kasprowego Wierchu oraz kolejnych wspólnych jubileuszy – mówi Daniel Pitrus, prezes PKL.

W dzień jubileuszu pan Apoloniusz w towarzystwie pracowników PKL wyjechał wagonikiem na szczyt Kasprowego Wierchu. Sama podróż była również wyjątkowa, turyści w wagoniku odśpiewali gorące „sto lat” jubilatowi. Natomiast przy górnej stacji kolei linowej na Apoloniusza Rajwę czekała niespodzianka przygotowany przez Polskie Koleje Linowe – jubileuszowy tort.

- Byłem bardzo zadowolony i bardzo wzruszony tym jubileuszem. Pracownicy PKL zrobili mi dużą przyjemność i ogromną niespodziankę! Trafili również z tortem, bo czarny luwr to mój ulubiony tort. Na górze czekali na mnie także pracownicy IMGW, z którymi mogłem powspominać lata mojej pracy, czy opowiedzieć anegdoty. Spędziłem bardzo miło czas i cieszę się, że jeszcze mogło mnie coś takiego spotkać – mówi pan Apoloniusz.

W pamięci pana Apoloniusza Rajwy zapisało się wiele pięknych chwil oraz niezwykłych wspomnień związanych z podróżami koleją PKL na Kasprowy Wierch.

PKL zachęcają turystów do podzielenia się swoimi wspomnieniami na profilu PKL Kasprowy Wierch w mediach społecznościowych. Być może sa tacy, którzy swoją pierwszą wyprawę koleją odbyli jeszcze wcześniej, niż pan Apoloniusz.

Apoloniusz Rajwa - ur. 10 kwietnia 1934 r. Speleolog i znany taternik jaskiniowy, przewodnik tatrzański, ratownik górski, autor wielu publikacji. Mieszka w Zakopanem od 1947 r. Od 1958 do 1969 r. pracownik naukowy w Obserwatorium Meteorologicznym IMGW na Kasprowym Wierchu. W latach 1969-89 nauczyciel w liceum w Kuźnicach. Uczestniczył w wyprawach do trudno dostępnych jaskiń w Tatrach i za granicą. Odnotował największą zmierzoną prędkość wiatru w Tatrach: 288 km/h. Uczestniczy w wielu wydarzeniach promujących turystykę górską, m.in. w ramach akcji edukacyjnej Odpowiedzialnie w góry podpowiada, jak korzystać z uroków gór bezpiecznie.

Polskie Koleje Linowe (PKL), których właścicielem jest pośrednio fundusz inwestycji infrastrukturalnych, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju SA (PFR) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną, jest pracodawcą zatrudniającym ponad 600 osób. Priorytetem Grupy PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Spółka została włączona do grona najbardziej rozpoznawalnych i godnych polecenia marek regionu, które posługują się znakiem „Made in Małopolska” w ramach projektu realizowanego przez województwo małopolskie.

Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Biuro Prasowe PKL Zakopane
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica