Chory na mukowiscydozę Jerzy Wasilkowski biega regularnie w maratonach biegowych

Chory na mukowiscydozę Jerzy Wasilkowski biega regularnie w maratonach biegowych
Wszystkiego można było się spodziewać ale nie spotkania w Kaliszu z Jerzym Wasilkowskim. Cierpiący od urodzenia na mukowiscydozę Jerzy Wasilkowski przyszedł na umówione spotkanie pod Basztę Dorotkę w Kaliszu, by porozmawiać o swojej chorobie i wyczynach sportowych, które tak naprawdę trzymają go przy życiu.

Jerzy narzucił sobie bardzo ciężkie wyzwanie, które po prostu realizuje. Zadają sobie wciąż pytania lekarze i naukowcy zajmujący się tą chorobą , jak to jest możliwe aby chory, mający do dyspozycji 40 proc płuc mógł biegać regularnie w maratonach biegowych. Według tez naukowych jest to wręcz niemożliwe a w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej.

Jerzy od 2010 roku pokonuje od początku do końca całe dystanse biegowe. Biegał na Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju. Nie chodzi tu zupełnie o rekordy szybkości, tylko o przybiegnięcie na metę w ustalonym przez organizatorów przedziale czasowym. Przecież Jerzy jest chory na mukowiscydozę i samo przebiegnięcie trasy w odpowiednim czasie to już nie byle wyczyn.

56 letni kaliszanin to fenomen, biega faktycznie i nie ma takiego drugiego na świecie w tej kategorii wiekowej z podobną chorobą, który by postawił sobie tak wysoką poprzeczkę aby utrzymywać się w dobrej formie i być zadowolonym z życia.

Jerzy w trakcie sympatycznej rozmowy opowiedział o swoich zmaganiach zdrowotnych oraz o przyszłych planach biegowych;

– "Lekarze, którzy się mną opiekują, mówią, że to jest nierealne, że to jest niemożliwe. A ja im wtedy przypominam, że prawie 12 lat temu mówili to samo, gdy postanowiłem przebiec pierwszy maraton - opowiada kaliszanin urodzony w 1965 r."

– "Chcę pokazać, że warto mieć pasję i marzenia, że można nie dać się chorobie, że ona nie jest barierą, jeżeli naprawdę chcesz czegoś dokonać. Chcę pokazać, że możesz stawiać sobie cele, które nawet wielu młodych i zdrowych uważa dla siebie za nierealne. Chcę udowodnić, że można pokonywać kolejne bariery z tą chorobą, że te marzenia i pasja mogą poprawić ci zdrowie".

– "Niektóre parametry mam lepsze niż zupełnie zdrowi ludzie. Bieganie powoduje przerwanie spirali stanów zapalnych. U mnie się to skończyło. Teraz mam spirometrię na poziomie zdrowego człowieka. Moi lekarze nie chcieli w to wierzyć a bieganie uratowało mi życie, gdyż uruchamia procesy oczyszczania płuc. Nie dorównają tu żadne inhalacje, fizjoterapie, czy leki".

– "W Polsce, oprócz mnie z mukowiscydozą, maraton we Wrocławiu przebiegł tylko jeden biegacz tyle, że ode mnie młodszy o 32 lata. Na świecie jest takich ludzi zaledwie kilku. Jest także człowiek cierpiący na mukowiscydozę w moim wieku, który ma podobną wydolność płuc do mojej, ale jeździ na rowerze dziennie 70-80 km".

– "Przygotowuję się do moich kolejnych wyzwań. Chcę pobiec w przyszłym roku w Piwnicznej. Dużo jeżdżę na rowerze i dużo ćwiczę. Nie są mi obce góry bo od ponad 32 lat chodzę po szlakach w Tatrach czy Sudetach. Mam nawet licencję wspinaczkową".


Po krótkiej rozmowie Jerzy zademonstrował kilka ćwiczeń relaksacyjnych oraz serię pompek na murawie. Nie było widać żadnego zmęczenia a wręcz zadowolenie i uśmiech na twarzy.

Należy zaznaczyć, że Jerzy ukończył studia w zakresie historii i pracuje w bibliotece w Kaliszu, prowadzi również zaawansowany instruktaż biegowy.

Rozmawiając o planach biegowych poszliśmy alejkami w głąb przepięknego kaliskiego Parku Miejskiego, najstarszego parku w Polsce. Jerzy prowadził rower, którym przyjechał na spotkanie.

Jerzemu Wasilkowskiemu należą się słowa uznania za to co robi, za to w jaki sposób znosi nieuleczalną chorobę - mukowiscydozę oraz za to, że radzi sobie z głuchotą. Pomaga mu w tym bardzo drogi, specjalistyczny aparat słuchowy.

Czego można takiemu człowiekowi życzyć? Na pewno wytrwałości, dobrych wyników sportowych i dużo, dużo zdrowia.

Wkrótce relacja filmowa z przeprowadzonej rozmowy w portalu internetowym MTV24.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica