Gołuchów z dala od zgiełku miast, wśród malowniczej zieleni

Gołuchów z dala od zgiełku miast, wśród malowniczej zieleni
Gołuchów położony jest w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Gołuchów, ok. 16 km na północny zachód od Kalisza i ok. 13 km na południowy wschód od Pleszewa, przy drodze krajowej nr 12.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa kaliskiego.

Na południe od wsi położone jest Jezioro Gołuchowskie, zbiornik utworzony na niewielkiej rzece o nazwie Trzemna. Nad zbiornikiem działa Gołuchowski ośrodek Turystyki i Sportu, udostępniający kąpielisko, kemping i ośrodek sportów wodnych.

We wsi znajduje się zamek w stylu renesansu francuskiego, położony w rozległym parku, z oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu, oraz Ośrodek Kultury Leśnej, w skład którego wchodzi 158-hektarowy arboretum w Gołuchowie, jedyne w Polsce muzeum leśnictwa i utworzona w 1977 w lesie na północny zachód od wsi pokazowa zagroda żubrów. W zagrodzie znajdziemy także inne zwierzęta leśne – daniele, koniki polskie oraz dziki.

Historia zamku wznoszącego się nad rzeczką Trzemną w Gołuchowie liczy ponad 400 lat. Bryła zamku – po restauracji w XIX wieku – tylko pozornie ma jednolity charakter renesansu francuskiego. W rzeczywistości jej obecny kształt to rezultat trzech faz budowlanych. Pod tarasem dziedzińca ukryte są najstarsze fragmenty zamku – piwnice z II połowy XVI wieku. Wraz z fundamentami belwederu i trzech widocznych z dziedzińca wież, są jedyną pozostałością dworu obronnego wzniesionego około 1560 roku przez starostę radziejowskiego, wojewodę brzesko-kujawskiego i protektora reform – Rafała Leszczyńskiego. Druga faza budowlana związana jest z synem Rafała – Wacławem Leszczyńskim, kasztelanem i wojewodą kaliskim, kanclerzem wielkim koronnym. Odziedziczył on Gołuchów w 1592 roku, a w początkach XVII wieku przekształcił go w okazałą rezydencję magnacką.

Za wsią (w kierunku na Kalisz), w lesie jest kamień św. Jadwigi (nazywany również głazem św. Kingi). Ten największy w Wielkopolsce głaz narzutowy (22 m obwodu i 3,5 m wysokości) jest jednocześnie eratykiem przewodnim.

W lesie w pobliżu wsi znajdują się zbiorowe groby i pomnik ku czci zamordowanych przez Niemców na przełomie 1941 i 1942 Żydów i Polaków kaliskich (kilka tysięcy ofiar). Ofiary przywożono na miejsce egzekucji samochodami, w których prawdopodobnie uśmiercano część więźniów gazem.

Znane osoby związanie z Gołuchowem

• Rafał Leszczyński – starosta radziejowski i wojewoda brzesko-kujawski
• Wacław Leszczyński – wielki kanclerz koronny
• Andrzej Leszczyński – prymas Polski w latach 1653-1658
• Jan Kanty Działyński
• Izabella z Czartoryskich Działyńska – patriotka, mecenas sztuki, twórczyni Muzeum w Gołuchowie
• Adam Ludwik Czartoryski
• Maria Ludwika Krasińska – żona Adama Ludwika Czartoryskiego
• Stefan Adam Zamoyski
• Nikodem Pajzderski – historyk sztuki, kustosz Muzeum Czartoryskich od 1912
• Kasper Kurka - delegat z Gołuchowa z powiatu pleszewskiego na Polski Sejm Dzielnicowy, który obradował w dniach 3-5 grudnia 1918 r.

Będąc w Kaliszu warto odwiedzić Gołuchów aby pospacerować po rozległym przepięknym parku, zobaczyć okazały zamek, jedyne w Polsce muzeum leśnictwa i utworzoną w 1977r. pokazową zagrodę żubrów, danieli, koników polskich oraz dzików. Nie sposób pominąć piękne Jezioro Gołuchowskie, posiadające plażę.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica