Jak pomóc wychodzącym na wolność więźniom

Jak pomóc wychodzącym na wolność więźniom
Są różne sytuacje w życiu każdego człowieka przez które może popaść w konflikt z prawem, z samym sobą. Nie każdy ma silną osobowość i stan ducha taki aby zapanować nad tym co czyni. Powody złego zachowania mogą być różne, które w efekcie zniechęcą do normalnego życia.

Może to być utrata kogoś bliskiego, nie radzenie sobie z różnymi problemami życiowymi, czy jak to mówią potocznie słabe nerwy, bądź zły kolega, koleżanka, czy zły tzw.” kumpel”. Tak czy inaczej większość po takim załamaniu wybiera mniejszą lub większą drogę przestępczą nie widząc wyjścia z różnych sytuacji życiowych i w ten sposób trafiają jako skazani do odbycia kary w zakładzie karnym.

„ Moje życie nie zawsze było kolorowe, od 14-tego roku życia przebywałem w ośrodku wychowawczym, 12 lat i 9 m-cy przebywałem w zakładach karnych różnych. Mając 33 lata ja nigdy nie żyłem normalnie. Nie wiedziałem co to normalne życie. Ja nigdy nie pracowałem, zawsze coś zachachmęciłem, oszukiwałem ludzi, na łatwiznę szedłem. Jak wychodziłem na wolność trafiałem do kolegów, którzy uraczali mnie znowu alkoholem, narkotykami. Takie miałem do tej pory życie ” – powiedział były więzień Marcin.

Na pewno należy się każdemu takiemu skazanemu wychodzącemu z więzienia na wolność pomoc. Ale jak pomóc, w jaki sposób ? Wiadomo, że osoba obywająca wyrok w momencie opuszczania bram więziennych staje przed nie byle jakim dylematem. Gdzie się udać aby nie spać na ulicy, z kim rozmawiać aby dostać zatrudnienie, co robić aby z powrotem nie wrócić do więzienia ?

Żeby żyć w normalnym trybie potrzebne są pieniądze na opłaty mieszkania, mediów i wyżywienia, zakupu obuwia i ubioru. Z kim readaptowany ma rozmawiać aby pomógł i poprowadził w dobrym kierunku, tak by  mógł powrócić z powrotem do społeczeństwa?  Nie jest to łatwe wyzwanie !

„Od dwóch i pół roku jestem na wolności no i moje życie zupełnie inaczej wygląda. Jak bym to powiedział jeszcze 5 lat temu, to by mi ktoś powiedział, „żebym się w głowę puknął”. Jeżeli ktoś pragnie zmian w swoim życiu, to są ludzie którzy są w stanie pomóc. Ważna jest motywacja taka wewnętrzna do takich zmian, ale też jest potrzebna osoba z zewnątrz. Wychodziłem wielokrotnie z zakładów karnych, dostawałem 50 zł., żadnej pomocy nie miałem dawniej. Nie miałem się gdzie podziać, nie miałem pracy i dalej robiłem to samo. Bez wsparcia różnych instytucji, fundacji nie ma możliwości powrotu. Obecnie dzięki pomocy nauczyłem się żyć od nowa i fundacja mi w tym pomogła. Nauczyłem się przede wszystkim relacji z ludźmi, rozwiązywać problemy, które mi towarzyszą, nauczyłem się mówić o emocjach, spłaciłem swoje zadłużenie komornicze, zrobiłem prawo jazdy. Ponownie podjąłem naukę, uczyłem się pracy zawodowej, bo ja nigdy nie pracowałem. Półtora roku temu opuściłem fundację, jeszcze przez jakiś czas byłem na mieszkaniu readaptacyjnym. Obecnie mieszkam z narzeczoną, pracuje normalnie, mam stałą umowę o pracę, odbudowałem relacje z rodziną, odbudowałem zaufanie ludzi, to było najtrudniejsze. Też wyglądam jak wyglądam. Jestem wytatuowany, wysoki, pierwsze wrażenie, ale to tylko wrażenie. Będąc w Fundacji robiłem różne rzeczy bezinteresownie. Angażowałem się w remonty np. przedszkola. I też mi to pomogło, bo ludzie mnie z tym kojarzyli. Pracodawca zobaczył, że jestem pracowity, że można mnie zaufać, że dotrzymuje słowa. Dlatego dzień dzisiejszy wygląda zupełnie inaczej” – powiedział były więzień Marcin.

„ To jest trochę w interesie naszego społeczeństwa. Żeby ta readaptacja była skuteczna, to oprócz tego, że jest pomoc osobom wychodzącym z zakładu karnego, trzeba pracować nad tym aby było bezpiecznie. Wówczas osoby nie wracają do zakładów karnych. Tyle ile osób nie wróci tyle przestępstw mniej. Takie konferencje pomagają w tym, aby wymieniać się tymi problemami i jeszcze lepiej pracować” – powiedział Edward z Fundacji „Pomost”.

Miałem możliwość rozmawiać z byłymi więźniami, Edwardem i Marcinem, którzy dzięki silnej woli, dzięki chęci powrotu do normalnego życia oraz pomocy różnych instytucji odmienili całkowicie swoją rzeczywistość. Nie widzą obecnie innego stylu życia jak ten ostatecznie przez siebie obrany, czyli styl normalny.

Takie właśnie między innymi tematy były poruszane na trzydniowej V Konferencji, która odbyła się w dniach 11-13 grudnia 2019r., konferencji, która już od pięciu lat odbywa się rok w rok w Krynicy-Zdroju w hotelu „Pegaz” na Czarnym Potoku.

Na konferencję zaprosili Stowarzyszenie Sursum Corda w Nowym Sączu wraz z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Krakowie. Poświęcona była readaptacji społecznej i pomocy postpenitencjarnej pod tytułem „Reintegracja społeczna wobec ograniczeń penitencjarnych i środowiskowych”, pod honorowym patronatem Burmistrza Krynicy Zdroju Piotra Ryby oraz Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Krakowie płk Włodzimierza Więckowskiego.

Uczestnicy wydarzenia przez 3 dni dyskutowali o problemach osób znajdujących się na „życiowym zakręcie”. Wzorem lat ubiegłych, spotkanie podzielone było na panele: naukowo – prawny, panel poświęcony praktykom i panele sprofilowane specjalistycznie. Część wystąpień poświęcona została zagadnieniom dot. reintegracji osób uzależnionych. Nie zabrakło także zagadnień z kręgu pracy socjalnej, jak i gości z zagranicy, którzy podzielili się swymi doświadczeniami na ten temat. Wśród zaproszonych gości, którzy zabrali głos na konferencji byli min. pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. Kar Nieizolacyjnych i Wdrożenia Systemu Dozoru Elektronicznego gen. Paweł Nasiłowski, Zastępca Dyrektora Biura Penitencjarnego Służby Więziennej Republiki Słowackiej pplk. JUDr. Jozef Griger, dr hab. Barbara Stańdo – Kawecka – prof. UJ, dr hab. Barbara Nowak – prof. UJ oraz kilkudziesięciu innych wysokiej klasy specjalistów, naukowców i praktyków oraz prelegentów ze Słowacji.

Uczestnicy konferencji poznali także perspektywę samych byłych więźniów, którzy poprzez swoją obecność na konferencji, przybliżyli  własną perspektywę i spojrzenie na problematykę pomocy postpenitencjarnej.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot.aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica