Jaki świat po pandemii? Sesja plenarna z udziałem Komisarza UE ds. Rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego

Jaki świat po pandemii? Sesja plenarna z udziałem Komisarza UE ds. Rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego
Solidarność czy suwerenność – jak powinien wyglądać świat po pandemii? Na ten temat dyskutowali uczestnicy sesji plenarnej podczas XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

W sesji plenarnej „Świat po pandemii. Gospodarka, suwerenność, solidarność” wzięli udział: Minister ds. Praw Człowieka i Mniejszości oraz Dialogu Społecznego Republiki Serbii, Gordana Čomić; Komisarz Unii Europejskiej ds. Rolnictwa, Janusz Wojciechowski; Wiceprzewodniczący Parlamentu Republiki Mołdawii, Mihail Popsoi oraz Światowy Lider w Dziedzinie Klimatu i Energii WWF International, Manuel Pulgar Vidal. Moderatorem sesji plenarnej był dziennikarz i analityk geopolityczny Limes, Italian Review of Geopolitics, Luca Steinmann.

– Ta pandemia jest pierwszą o skali globalnej, nigdy wcześniej nie zdarzyło się, żeby pandemia była jednocześnie obecna w każdej części świata – mówiła Gordana Čomić – Dlatego obecna sytuacja wymaga globalnych rozwiązań. Musimy być przygotowaniami na kolejny kryzys. Moją propozycją takiego globalnego rozwiązania jest utworzenie światowego funduszu zdrowia. Musimy zacząć rozmawiać o gospodarce, która wesprze taki fundusz.

Janusz Wojciechowski opowiedział podczas pandemii o bezpieczeństwie żywnościowym w kontekście pandemii. – Wspólna polityka rolna Unii Europejskiej okazała się efektywna – udało się zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w trakcie kryzysu gospodarczego, który nie zamienił się w kryzys żywnościowy.
– Ta sytuacja pozwala nam jednak wyciągnąć wiele wniosków na przyszłość. Największą barierę stanowił transport – okazało się, że pierwszym sektorem, który odczuł zamknięcie granic, był właśnie sektor żywności. Dlatego bezpieczeństwo żywnościowe trzeba budować w oparciu o system dostaw lokalnych. Naszym celem powinno być, zapewnienie żeby żaden kraj nie był uzależniony od zewnętrznych dostaw.

Mihail Popsoi zwracał uwagę na rolę, jaką odegrały międzynarodowe organizacje, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia, w przezwyciężeniu kryzysu. – Bez tego, bez takich inicjatyw jak COVAX otrzymanie szczepionek w wielu częściach świata byłoby znacznie trudniejsze. Takie globalne rozwiązania powinny być wprowadzane również w innych problemach.

Przedstawiciel Republiki Mołdawii wspomniał takie problemy: popularność teorii spiskowych, rosnące nierówności, wpływ social mediów. Swoje wystąpienie zakończył jednak pozytywnym przesłaniem: – Ta pandemia pokazała nam, że jest w ludziach empatia; że istnieje możliwość przezwyciężenia tego kryzysu wspólnie. Kluczem do tego była globalna kooperacja.

– Tym, czego powinniśmy nauczyć się z pandemii, jest fakt, że wynikła ona z naszego własnego zachowania – mówił Manuel Pulgar Vidal – Jeżeli nie zmienimy naszego zachowania, takie kryzysy będą się powtarzać w przyszłości.

Pulgar Vidal podkreślił również, że największym wyzwaniem, które nas obecnie czeka, jest kryzys klimatyczny. – Pandemia jest jedynie małą falą; zmiana klimatu to tsunami, które się do nas zbliża.

Jedno z pytań przewodnich tej sesji plenarnej brzmiało: „co powinno być dzisiaj wartością nadrzędną: wartości europejskie czy interesy narodowe?”. Wszyscy uczestnicy panelu zgodzili się, że narodowe interesy nie są wystarczające do przezwyciężenia globalnych wyzwań. – Ostatecznie nie ma innego rozwiązania niż dialog. – stwierdziła Gordana Čomić.

Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, organizator Forum Ekonomicznego.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica