Krynica: Jolanta Kwaśniewska o kobietach w polityce i biznesie.

Krynica: Jolanta Kwaśniewska o kobietach w polityce i biznesie.
     Na zakończonym XX Forum Ekonomicznym w Krynicy oprócz tematyki ściśle związanej z ekonomią poruszane były problemy kobiet, z którymi się one borykają we współczesnym świecie. Ponad godzinne spotkanie panelowe „LeaderShe w biznesie i polityce – czy parytety są potrzebne?”, prowadziła Jolanta Kwaśniewska, założycielka i Prezes Fundacji „Porozumienie bez Barier”. 

 
    W spotkaniu uczestniczyli również Bogusława Matuszewska, dyrektor ds. Sprzedaży Polkomtel, Vaira Vike – Freiberga, była prezydent Łotwy oraz Brendan Kenneally, poseł do parlamentu Irlandii. - Polki są na drugim miejscu – po Francuzkach – jeśli chodzi o aktywność w zakładaniu małych firm. W czasie II Kongresu Kobiet, który się odbył w czerwcu w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie namawiałyśmy panie, aby również aktywnie uczestniczyły w polityce” - powiedziała była Pierwsza Dama.
     Niektóre panie rezygnują z kariery, gdyż chcą się realizować jako żony i matki, do czego mają prawo. Musi jednak istnieć swoboda wyboru i kobiety, które chcą wejść do polityki powinny być wspierane przez środowisko. - Kiedy ukończyłam Wydział Prawa Uniwersytet Gdański, złożyłam aplikację w Ministerstwie Sprawiedliwości i otrzymałam tam możliwość pracy. Ale zaszłam w ciążę i moja kariera prawnicza się szybko skończyła. Wychowywanie dziecka i objaśnianie mu świata było czymś niezwykłym i nie zamieniłabym tego na nic innego” - wyjawia Jolanta Kwaśniewska.
     Jest ona za tym, aby panie miały te same możliwości kandydowania w wyborach co mężczyźni, a ich partnerzy mogli wziąć część urlopu macierzyńskiego. Istotne jest też stworzenie takich podstaw legislacyjnych, które ułatwiłyby kobietom dostęp do udziału w polityce i biznesie. Właśnie ruszyła akcja nagłaśniana medialnie „Namów swoją sąsiadkę”, która ma na celu zachęcić Polki do kandydowania w najbliższych wyborach samorządowych. - „Powinna być ona rozpowszechniona we wszystkich krajach Unii.” - twierdzi Jolanta Kwaśniewska. Uważa ona, że szczebel samorządowy jest najważniejszy, bo tutaj zapadają decyzje bliskie każdemu.
     W imieniu mężczyzn zabrał głos prof. Krzysztof Kaczorowski, który był wykładowcą Jolanty Kwaśniewskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Przekonywał ją wielokrotnie bez powodzenia do kandydowania na Prezydenta RP - „Przykłady idą z góry, więc nie miejcie panie pretensji, iż na niższym szczeblu jest gorzej”- powiedział profesor. Na co jego dawna uczennica replikowała „Bardzo odpowiada mi definicja polityki jako zmieniania rzeczywistości. W tym sensie, pracując w swojej fundacji, angażując się w prace międzynarodowych instytucji zajmujących się zwalczaniem handlu ludźmi, budując klinikę onkologii dziecięcej w Gdańsku itp. spełniam się jako polityk”.
     W wyborach Jolanta Kwaśniewska preferuje system suwakowy, tzn. taki, który na listach umieszcza na zmianę kobietę i mężczyznę. - Polityka to zawód, w którym nie widać postępów. Pamiętam, że gdy kończył się rok mąż sprzątał stosy dokumentów ze swojego biurka. Drugiego stycznia znów było ono ich pełne. Dlatego woli gotować, bo natychmiast widzi efekt” – mówi pani prezydentowa.
     Przeprowadzono badania na temat czy kobiety powinny w większym stopniu zasiadać w zarządach firm. Otrzymano wyniki, że jeśli są w nich minimum trzy kobiety, to firma odnosi większe sukcesy na rynku, gdyż mają one inne style zarządzania. Bogumiła Matuszewska z „Polkomtelu” reprezentuje branżę, w której połowę załogi stanowią kobiety. W kadrze menadżerskiej i kierowniczej proporcja jest wyrównana, natomiast w dyrektorskiej panie stanowią 30 proc. W zarządzie jest tylko jedna kobieta. Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Bo mają niższe wymagania płacowe, niż mężczyźni. Przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet Sejmu V kadencji Anna Pakuła Sacharczuk. zauważyła, że praca kobiet różniła się od innych grup. Była to praca ponad podziałami partyjnymi. - „Panie zwoływały konferencje prasowe, które miały małe zainteresowanie mediów. Nagłaśnia się bowiem tylko konflikty, a nie mądre i rozsądnie współpracujące kobiety” – powiedziała. W interesującym spotkaniu wzięło udział liczne grono słuchaczy, obu płci.

(M)

 
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica