LABIRYNT HISTORII 2021

LABIRYNT HISTORII 2021
Labirynt Historii to cykl wydarzeń o charakterze edukacyjno-kulturalnym, poruszających ciekawe, niejednokrotne kontrowersyjne tematy związane z historią Polski i jej sąsiadów, wewnętrznych stosunków w naszym państwie, relacji międzyludzkich w tym społecznych i politycznych.

Program kierowany jest przede wszystkim do młodych ludzi, którzy za kilka lat będą tworzyć przyszłość naszego narodu oraz decydować o jego wartości. Może być on również ważny dla osób należących do innych grup wiekowych, które skutkiem bolesnej przeszłości wynikającej z wydarzeń historycznych, a także oddalenia od prawd poprzez fałszowanie historii pozostają ograniczeni w swych możliwościach otwarcia się na zmiany.
Przeszłość naszego narodu pełna jest konfliktów, dramatów i tragedii, a także zdarzeń chwalebnych, podniosłych, szczęśliwych. Umiejętność właściwej analizy i refleksji nad złożonymi zjawiskami historycznymi pomaga nie tylko pogłębiać wiedzę o własnej przeszłości, odnajdywać drogi do zrozumienia wydarzeń i procesów zachodzących we współczesnym świecie, ale także przyjmować postawy tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka, zachowując własną tożsamość i godność.

Przybliżanie historii w ramach programu Labirynt Historii zakłada konfrontację z dziedzicami stron historycznych konfliktów i kontrowersji, poprzez możliwość bezpośredniego spotkania. Przedstawiane obiektywnie tematy historyczne w celu zapewnienia głębokiego zrozumienia i przeżycia, prezentowane są za pomocą różnych środków, w tym m.in. spotkań z historykami uznanymi w świecie naukowym, organizacji sesji naukowych, wystaw oraz innych artystycznych form przekazu na wysokim poziomie, wzbogacających wiedzę historyczną i wrażliwość artystyczną, dzięki wykorzystaniu utworów muzycznych i literackich z danej epoki.

LABIRYNT HISTORII 2021

W dniach 23-28 listopada 2021 roku wspólnie z Fundacją Nomina Rosae MCK „Sokół” zaprasza - już po raz szesnasty - na niezwykłą edukacyjną i artystyczną wędrówkę w LABIRYNCIE HISTORII. Program tegorocznej edycji pt. „Artyści - wizjonerzy piękna” poświęcony jest tym razem sztuce z przełomu XIX i XX wieku, artystom i mecenasom.

16. edycję LABIRYNTU HITORII zainspirowała postać artysty i społecznika Bolesława Barbackiego. Został zamordowany w 1941 r. w masowej egzekucji. W tym roku przypada okrągła rocznica jego śmierci i urodzin, i tym programem chcielibyśmy uczcić jego pamięć oraz poruszyć zagadnienie wkładu artystów w tworzenie życia społecznego. Witold Gombrowicz uważał, że „zarówno sztuka, jak ojczyzna, same przez się niewiele znaczą. Znaczą one bardzo wiele, gdy człowiek, poprzez nie wiąże się z istotnymi, najgłębszymi wartościami bytu”. Myśl ta oddaje postawę Barbackiego, którego działalność artystyczna przyczyniała się do budowania empatycznej wspólnoty społecznej i rozwijania Polski - dr Maria Molenda

Wydarzenia tegorocznego programu realizowane są w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, ul. Długosza 3 oraz w sieci na stronach organizatorów: www.labirynthistorii.pl, www.nomina.pl, www.mcksokol.pl i kanałach YouTube: Nominarosae, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ.

PROGRAM

5.11.2021 – 2.12.2021
Galeria SOKÓŁ
wystawa: IMPRESJE TWÓRCZE – WOKÓŁ BOLESŁAWA BARBACKIEGO

23.11.2021 /WTOREK/
ONLINE

godz. 10:00 // oficjalna inauguracja 16. LABIRYNTU HISTORII
wykład: BO PIĘKNO NA TO JEST BY ZACHWYCAŁO – O SZTUCE, POSZUKIWANIU I TWORZENIU PIĘKNA
dr Beata Biedrońska-Słota

godz. 11:00 // wykład: W TEATRZE BOLESŁAWA BARBACKIEGO
dr Maria Molenda, Fundacja Nomina Rosae

SALA IM. R. SICHRAWY MCK SOKÓŁ

godz. 17:30 // przedpremierowy pokaz filmu BLAGA i spotkanie z reżyserem Michałem Wojtasikiem
więcej o wydarzeniu: tutaj


24.11.2021 /ŚRODA/
ONLINE

godz. 10:00 // wykład: TWÓRCZOŚĆ MŁODOPOLSKICH ARTYSTÓW I ICH ZNACZENIE W ROZWOJU POTENCJAŁU POLSKIEJ KULTURY
dr Anna Król, Uniwersytet Rzeszowski

godz. 11:00 // wykład: „NA CHWAŁĘ ARTYSTÓW”. FELIKS „MANGGHA” JASIEŃSKI – KOLEKCJONER I MECENAS SZTUKI
dr Agnieszka Kluczewska-Wójcik, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu

godz. 18:00 // wykład: KOLEKCJONER. MECENAS. MARSZAND. O WAŻNYCH RELACJACH W SZTUCE
mgr Justyna Stasiek-Harabin, www.laminerva.pl


25.11.2021 /CZWARTEK/
ONLINE

godz. 10:00 // wykład: JACEK MALCZEWSKI I JEGO TWÓRCZOŚĆ
dr hab. Dorota Kudelska, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

godz. 11:00 // wykład: STANISŁAW WYSPIAŃSKI I JEGO TWÓRCZOŚĆ
mgr Magdalena Laskowska, Muzeum Narodowe w Krakowie

godz. 18:00 // wykład: SPEŁNIONY SEN WITKIEWICZA. OPOWIEŚĆ O NARODZINACH I EKSPANSJI STYLU ZAKOPIAŃSKIEGO ORAZ JEGO ECHACH W XXI WIEKU
mgr Zuzanna Żubka-Chmielewska, Instytut Historii PAN


26.11.2021 /PIĄTEK/
SALA IM. L. LIPIŃSKIEGO MCK SOKÓŁ

godz. 18:00 // wydarzenie artystyczne
ARTYŚCI I MUZY. PODRÓŻ PRZEZ SZTUKĘ, NAMIĘTNOŚCI I NIEBIOSA
więcej o wydarzeniu: tutaj

28.11.2021 /NIEDZIELA/
Galeria SOKÓŁ oraz foyer sali im. Lipińskiego (I piętro nad Galerią SOKÓŁ)

godz. 17:00 // finisaż wystawy
IMPRESJE TWÓRCZE – WOKÓŁ BOLESŁAWA BARBACKIEGO
i spotkanie z artystami: Mariusz Brodowski – Mgr Mors, Wacław Jagielski, Julia Janur, Krzysztof Kargol, Marta Kołodziej, Renata Popiół, Sylwia Rams, Józef Stec.
więcej o wydarzeniu: tutaj

WSTĘP WOLNY

Na wydarzenie artystyczne w dniu 26.11.2021 - wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek do odebrania w kasie MCK SOKÓŁ
Na pokaz filmu w dniu 23.11.2021 i finisaż w dniu 28.11.2021 - obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc: 184482641 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00)


Andrzej Gulewicz MTV24
Źródło: Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica