Park Miejski w Kaliszu najstarszym parkiem w Polsce

Park Miejski w Kaliszu najstarszym parkiem w Polsce
Park Miejski w Kaliszu został założony w 1798r., jest najstarszym parkiem miejskim w Polsce. Położony w Śródmieściu, na pograniczu Rajskowa i Rypinka, nad Prosną, Swędrnią, Kanałem Bernardyńskim, Kanałem Rypinkowskim i Przekopem.

Park wielokrotnie był powiększany i przekształcany. W XIX wieku postrzegany był jako najpiękniejszy polski ogród publiczny i takim pozostał do chwili obecnej. Najstarsza jego część utrzymywana jest w stylu ogrodu angielskiego.

Powstał na miejscu pojezuickiego ogrodu warzywnego staraniem ówczesnego prezydenta Kalisza Jana Karola Horninga. Rozwijający się teren rekreacyjny zajął później teren placu należącego wcześniej do zlikwidowanej szkoły kadetów. Współczesny kształt leżącego w ramionach Prosny parku powstał po huraganie i powodzi roku 1881 i jest owocem planów zagospodarowania przestrzennego, którego autorami byli profesor SGGW Edmund Jankowski i planista terenów zielonych Franciszek Szanior.

Miasto Kalisz tuż obok ruchliwego centrum ma park, który ma oazę zieleni, ciszy i spokoju, a estetyczne walory podnosi fakt otoczenia go, jak mało którego miasta w Polsce wodami rzeki Prosny i jej dopływów oraz rzadkimi okazami drzew i krzewów a także małą architekturą parkową.

Pod koniec XIX w. w parku ustawiono sześć rzeźb, z których po II wojnie światowej zachowała się tylko „Flora”.

• „Amor” (1885)
• „Flora” (kwiaciarka) (1886)
• „Strzelec Alpejski” (1887)
• „Psyche” (1889)
• „Sandalarka” (1890)
• „Satyr z Faunem” (1891)

Po zburzeniu Kalisza (1914) do parku przeniesiono rzeźbę „Kalisia” (1891) z ratusza oraz rzeźby „Gryfy” (1900) i „Wiktoria” (1900) z Teatru Miejskiego; rzeźby te Niemcy także zniszczyli w czasie II wojny światowej.

Kaliski park należy do nielicznych w kraju, gdzie występuje tak wiele, bo aż 159, odmian drzew i krzewów ozdobnych. W parku dominują klony, olchy, brzozy, dęby, kasztanowce, lipy, wiązy, buki. Na uwagę zasługują przepiękne okazy miłorzębu chińskiego, tulipanowca amerykańskiego, gladezji trójcierniowej, jesiony amerykańskie, magnolie i orzechy. Z gatunków iglastych znajdują się tu bardzo dekoracyjne egzemplarze sosny wejmutki, oryginalne formy cyprysika nutkajskiego i daglezji sinej. Jednak największym sentymentem kaliszanie darzą sędziwy dąb czerwony, nazwany imieniem Adama Asnyka.

Wędrując po Parku Miejskim można dojść do najpiękniejszego zakątka miasta, do teatru im. Wojciecha Bogusławskiego. Żadne miasto w Polsce nie ma tak pięknie usytuowanego teatru. Położony on jest malowniczo w parkowej zieleni tuż nad brzegiem Prosny. W tym miejscu po środku rzeki usytuowana jest fontanna, która również urzeka swoim pięknem.

Z kolei przy wyjściu z parku w kierunku Placu Józefa przechodzimy obok pięknej fontanny „Noce i Dnie”.

Park Miejski o powierzchni 24,28 ha obejmuje Stary Park (1798), Wielki Park (1842), dawny Ogród Pomologiczny (1885), Nowy Park (1900), Park im. Ignacego Jana Paderewskiego (1912), Park Sportowy (1926), wschodnią część Plant (1942).

Najstarszy park, w najstarszym mieście, wpisany do rejestru zabytków w 1964r., licznie odwiedzają mieszkańcy Kalisza i turyści. Bedąc w Kalszu warto tu zaglądnąć bowiem jest się czym zadziwić i zachwycić.

Andrzej Gulewicz MTV24
Fot. aut.
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica