prof.Janowski o diagnostyce, modernizacji i rewitalizacji zabytków.

prof.Janowski o diagnostyce, modernizacji i rewitalizacji zabytków.
     W krynickim hotelu „Motyl” 23 września zakończyła się pięciodniowa 56. Konferencja Naukowa organizowana przez Komitet Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz Komitet Nauki PZITB, poświęcona problemom budownictwa. Każdego roku biorą w niej udział wybitni profesorowie z uczelni politechnicznych całego kraju, znawcy w tej dziedzinie. 

     Początki konferencji wiążą się z Zakopanem, następne już organizowano pod Górą Parkową w: kinie Jaworzyna, Nowym i Starym Domu Zdrojowym, a od dwóch lat odbywają się one w „Motylu”.Jednym z jej uczestników od pięćdziesięciu lat jest prof. Zbigniew Janowski, który zajmuje się diagnostyką, modernizacją i rewitalizacją budowli zabytkowych. W Krynicy budował kino Jaworzyna, przeprowadzał liczne ekspertyzy budynków, w tym także dachu Pijalni Głównej. - „Pamiętam pierwsze konferencje, na które przyjeżdżały najwybitniejsze sławy z branży budowlanej. Krynica była kuźnią talentów, w której asystenci zdobywali pierwsze doświadczenia. Obecnie są oni wybitnymi profesorami”. - wspomina prof. Janowski.
     Krynica zmienia się i jest to zmiana nieuchronna. Trudno, aby rozwój cywilizacyjny nie wpłynął na rozwój budownictwa i jego funkcji. Budynki muszą się modernizowane, co stanowi wszędzie problem dla konserwatorów. - „Dla mnie Krynica, to stare centrum, które za wszelką cenę należy zachować i modernizować. Nie wyobrażam sobie, aby wyburzono tutejsze zabytki, bo mają one unikalny styl” - mówi     profesor i kontynuuje -  „Krynica miała kiedyś zupełnie inny charakter. Do najbardziej znanych pensjonatów należały Wisła i Mewa. Ten ostatni, drewniany budynek wyburzono, a na jego miejscu wystawiono murowany i obłożono go deskami”.
     Profesorowi Janowskiemu nie podobają się apartamentowce powstające przy ulicy Pułaskiego, które zmieniają charakter miasta, nie akceptuje też betonowania Góry Parkowej. - „Moim zdaniem Pijalnia Główna się zestarzała, Nowy Dom Zdrojowy nie jest już zbyt nowoczesny, a Sala Balowa w Starym Domu Zdrojowym ma złą akustykę i potrzebuje modernizacji. Decyzje urbanistów, konserwatorów oraz ekipy budowlanej nie mogą być przypadkowe” - twierdzi profesor.
     Wielką szansą dla rozwoju uzdrowiska jest organizowanie tutaj Forum Ekonomicznego, ale  Krynica musi być przygotowana na przyjęcie kilku tysięcy gości. - „Żeby forum się rozwijało, musi powstać centrum kongresowe na miarę XXI wieku, bo wszelkie prowizorki nie są na dzisiejsze czasy. - podkreśla prof. Janowski. Rozważa on napisanie na przyszłoroczną konferencję referatu na temat diagnostyki, modernizacji i rewitalizacji budynków zabytkowych w Krynicy. Byłby to swoisty hołd dla miasta, bo Krynica wrosła na trwałe w tradycje spotkań środowiska naukowego inżynierów budownictwa.

(M)
 
Autor: Webmaster

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica