Ruszyły policyjne akcje „Bezpieczne wyjazdy” i „Bezpieczne wakacje 2022”

Ruszyły policyjne akcje "Bezpieczne wyjazdy" i "Bezpieczne wakacje 2022"
Dzisiaj ruszyły dwie policyjne akcje pn. „Bezpieczne wyjazdy” i „Bezpieczne wakacje 2022”, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, podróżnym oraz turystom, którzy będą wypoczywać na Sądecczyźnie podczas tegorocznych wakacji. W ramach akcji funkcjonariusze będą prowadzić różnorodne działania kontrolne, profilaktyczne i edukacyjne.

Okres wakacji to czas wyjazdów i zwiększonego natężenia ruchu drogowego. W celu zminimalizowania liczby zdarzeń drogowych i ich skutków oraz zapewnienia maksymalnej płynności ruchu, podczas wakacji policjanci sądeckiej drogówki będą prowadzili wzmożone działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego w naszym regionie. W związku z przewidywaną dużą liczbą wyjazdów, szczególnie intensywne działania będą prowadzone w pierwszy weekend wakacji, od 24 do 26 czerwca br. Zadaniem funkcjonariuszy będzie nie tylko ułatwienie ruchu pojazdów poprzez kontrolę sytuacji na drogach i eliminowanie utrudnień. Policjanci będą również podejmować stanowcze interwencje wobec kierowców, którzy przekraczają dopuszczalną prędkość, nieprawidłowo wyprzedzają, nie stosują się do obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa, nie udzielają pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo przejeżdżają przez przejścia dla pieszych czy są pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Taka zdecydowana reakcja jest konieczna, ponieważ, jak wynika z policyjnych analiz, są to nadal główne przyczyny kolizji i wypadków drogowych.

Jednak liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierujących i pieszych. Dlatego też, podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia przez cały okres wakacji Policja będzie prezentować mapę „Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym – WAKACJE 2022” z bieżącą liczbą i lokalizacją wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Wizualizacja, którą będzie można również znaleźć na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem Policji. Ważnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek. Informujemy, że w Nowym Sączu, tradycyjnie już przy Bulwarze Narwiku, został wyznaczony punkt kontroli autokarów. Policjanci drogówki sprawdzą stan techniczny i wyposażenie pojazdu, uprawnienia kierującego oraz jego trzeźwość. Chęć przeprowadzenia takiej kontroli należy zgłosić policjantom co najmniej 48 przed planowanym wyjazdem. Zgłoszenia przyjmuje sekretariat Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu pod numerem telefonu 47 833 42 61 (pon.-pt. 7:30-15:30).

Zgłoszenie kontroli powinno zawierać:

• dokładną datę i czas planowanego wyjazdu (autokar na miejsce kontroli powinien być podstawiony co najmniej 30 minut przed planowanym wyjazdem),

• nazwę przewoźnika i numer rejestracyjny autokaru,

• dane zgłaszającego wraz z numerem telefonu kontaktowego.

Na stronie BezpiecznyAutobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

24 czerwca br. ruszyła również cykliczna akcja pod hasłem „Bezpieczne wakacje 2022” prowadzona przez Komendę Miejską Policji na obszarze miasta Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Wzmożone działania mundurowych, prowadzone zarówno pod kątem ograniczenia zdarzeń kryminalnych i drogowych, jak i profilaktyki, mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom wypoczywającym w naszym regionie, a w szczególności szczególnie dzieciom i młodzieży.

Wakacje niosą za sobą większe zagrożenie dla najmłodszych z uwagi na specyfikę spędzania wolnego czasu, a jak wiemy próby jego zagospodarowania nie zawsze mają szczęśliwy finał. Latem zwiększa się liczba wypadków drogowych, utonięć, nieszczęśliwych zdarzeń związanych z pracami gospodarskimi z udziałem dzieci i młodzieży. Należy pamiętać, że przyczyną tych wypadków jest nie tylko brawura, lekkomyślność, ale i niedostateczna opieka ze strony dorosłych. Okres wakacyjny sprzyja również eksperymentowaniu z używkami. Dużo młodych ludzi pierwszy kontakt z alkoholem, papierosami czy narkotykami podejmuje właśnie podczas wakacji, ponieważ z dala od rodziców czują się niczym nieskrępowani, a jednocześnie zachęcani przez grupę, sięgają po to, co niedozwolone.

Mając na względzie bezpieczeństwo najmłodszych, sądeccy policjanci będą prowadzili działania profilaktyczno-edukacyjne podczas letnich pikników i festynów, a także zorganizują, pierwszy raz po okresie pandemii, tzw. dni otwarte komendy. W dniach 13 lipca i 3 sierpnia br. nasi mali goście będą mieli możliwość zapoznania się z pracą sądeckich stróżów prawa, zobaczyć strzelnicę, serce komendy czyli stanowisko kierowania, jak również odbić swoje linie papilarne na specjalnie przygotowanych do tego celu dyplomach. Będą mieli również okazję zobaczyć sprzęt, jakim w służbie posługują się policjanci Wydziału Prewencji, Wydziału Kryminalnego i Wydziału Ruchu Drogowego oraz wziąć udział w konkursach z zakresu bezpieczeństwa. W ramach takich spotkań policjanci przypomną również dzieciom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, przebywania nad wodą czy zasadach bezpiecznego spędzania wolnego czasu.

Zapisy ruszają 6 lipca br. Więcej informacji na stronie www.bezpiecznewakacje.nowysacz.pl (link do zapisów na dni otwarte komendy). Można zgłosić się również dzwoniąc pod numer 47 833 43 24 (pon.-pt. 7:30-15:30).

Jak co roku, o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad Jeziorem Rożnowskim zadbają policjanci z Krakowa i Nowego Sącza w ramach Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie. Głównym zadaniem mundurowych jest zapewnienie porządku publicznego oraz bezpieczeństwa osobom korzystającym z letniego wypoczynku. Nie zapominajmy, że woda to żywioł, który co roku zbiera śmiertelne żniwo, a za każdą z tych tragedii kryje się ból i cierpienie bliskich tych osób. Wypoczywając nad wodą zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, a w razie zagrożenia niezwłocznie wezwijmy pomoc.

W okresie letnim policjanci będą również prowadzić działania w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej na rzecz bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą i terenach przywodnych pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Więcej o akcji i towarzyszącemu jej konkursowi pod hasłem „ARTYSTYCZNY przeWODNIK”.

Działania „Bezpieczne wakacje 2022” będą prowadzone przez Komendę Miejską Policji w Nowym Sączu od 24 czerwca do 31 sierpnia br.

ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PORADAMI POLICJANTÓW, JAK BEZPIECZNIE SPĘDZIĆ WAKACJE:

• porady z zakresu ruchu drogowego dla podróżujących
• porady prewencyjne na czas letniego wypoczynku

WAŻNE TELEFONY:


112 – jednolity numer alarmowy
723 694 982 – numer alarmowy do Sezonowego Posterunku Wodnego Policji w Rożnowie: (codziennie w godzinach 8-20)
691 609 999 – numer alarmowy Sądeckiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu
985– numer alarmowy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży potrzebującej wsparcia, opieki i ochrony


Andrzej Gulewicz   MTV24
Źródło: Aneta Izworska
            Zespół ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu
Autor: Andrzej Gulewicz

Komentarze


Brak komentarzy - Badź pierwszy!!!
Dodaj komentarz
Główna kolumna
partnerzy:
hej.mielec.pl sacz.in videobeskidy wmediach.pl andre-g.nazwa.pl capital24 krynica